haaso hilt krzyżówka henc co znaczy

Hurt co znaczy Huczkowski krzyżówka Hryniewiecka co to jest Hoszowski słownik Hospod czym jest krzyżówka

Osoby z listy Wildsteina na H

Lista Wildsteina

- nazwa nadana spisowi (imion, nazwisk i pewnych sygnatur) będącemu indeksem katalogowym archiwalnych zasobów akt Instytutu Pamięci Narodowej, po jego wyniesieniu na zewnątrz IPN przez Bronisława Wildsteina, publicysty "Rzeczpospolitej" i rozpowszechnieniu w środowisku mediów, a potem upublicznieniu w Internecie. Początkowo podawano, że lista zawiera około 240 tysięcy nazwisk z imionami, ostatecznie doliczono się ich 162 617 (w tym nie powtarzało się około 120 tys.), z czego 80 458 miało być tzw. osobowymi źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – świadomych i faktycznych jak i fikcyjnych (lub jak to inaczej określono – nieświadomych). Wydarzenie to, umotywowane przez Wildsteina koniecznością odblokowania lustracji, wywołało wielki wstrząs społeczny i wrzawę medialną, natomiast praktycznie nie wzruszyło sceny politycznej, oprócz wykorzystywania do ataków z różnych stron na IPN i jej byłego prezesa, prof. Leona Kieresa. Lista od początku jej upublicznienia była postrzegana jako wykaz agentów pomimo zdecydowanych zaprzeczeń jej sprawcy i wbrew oczywistym, stopniowo ujawnianym faktom.

Inną listą o podobnym charakterze znaną z historii III Rzeczypospolitej była tzw. Lista Macierewicza, która jednak nie była tak masowa – zawierała wykaz kilkudziesięciu nazwisk.

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) to polska instytucja zajmująca się dokumentowaniem i upamiętnianiem historii Polski, w szczególności okresu PRL i walki o wolność i demokrację w Polsce.

Prawie jak lista Maciarewicza. Spis osób, lista obywateli, biografia, życiorys i kontakty

Lista potencjalnych szpiegów, konfidentów, osób kablujących, ale być może także agentó bezpieki lub bohaterów podziemia. Dowcipem jest, że w Internecie porównują to żartem do listy Maciarewicza.