otto bmarck co to znaczy

Kim był Bismarck Otto von biografia. niemiecki Przedstawiciel starego rodu junkierskiego, studiował

Kto to Bismarck Otto von

Postać BISMARCK OTTO VON informacje: 1815-1898 kanclerz Niemiec, mąż stanu, polityk prusko-niemiecki Przedstawiciel starego rodu junkierskiego, studiował prawo w Getyndze. W 1847 poseł w parlamencie pruskim, 1851–59 pruski przedstawiciel w Radzie Związkowej we Frankfurcie. W 1859 został posłem Prus w Rosji,w 1862 ambasadorem we Francji. Premier Prus w latach 1862–67.W 1864 w koalicji z Austrią siłą odebrał Danii prowincje Szlezwik i Holsztyn.W 1866 roku pokonał Austrię i ograniczył jej wpływy w państwach niemieckich. Doprowadził do utworzenia w1867 Związku Północnoniemieckiego, do 1871 pełnił w nim urząd kanclerza. W 1870 sprowokował wojnę z Francją. Konflikt zakończył się w 1871 zwycięstwem Prus i zjednoczeniem Niemiec pod ich przewodnictwem. W latach 1871–90 kanclerz Niemiec. Walczył z Kościołem katolickim (Kulturkampf) i socjalistami. Wprowadził powszechne prawo wyborcze, ubezpieczenia socjalne, skrócenie czasu pracy. Utworzył w 1886 Komisję Kolonizacyjną, która dążyła do germanizacji ziem polskich. Zwolennik przymierza z Rosją i Austro–Węgrami, doprowadził do układów trzech cesarzy w 1881i 1884 i zawarcia traktatu reasekuracyjnego z Rosją w 1887. W 1878 przewodniczący na kongresie berlińskim. W latach 1884–85 zdobył dla Niemiec kolonie w Afryce. Nazwany „Żelaznym Kanclerzem”.Gdy chcesz ogłupić świat, mów prawdę.Otto von Bismarck

Słownik Bolesław III Krzywousty:
Historia polski z dynastii Piastów W 1097 wskutek rozgrywek politycznych możnowładztwa dostał od ojca, Władysława Hermana,osobną dzielnicę (Śląsk i Małopolskę). Po śmierci starego księcia w 1102 pokonał brata bismarck otto von co to jest.
Słownik Ben Gurion Dawid:
Historia współtwórca Izraela, polityk, działacz ruchu syjonistycznego Urodzony w Polsce, jego tata był adwokatem i działaczem syjonistycznym. Od 1904 student prawa na Uniwersytecie Warszawskimi członek bismarck otto von definicja.
Słownik Budda:
Historia twórca buddyzmu, filozof i asceta, książę z rodu Śakjów Odebrał książęce wykształcenie i wychowanie. W wieku 29 lat porzucił dwór i rodzinę, rozpoczął życie bezdomnego ascety, kierując się bismarck otto von co znaczy.
Słownik Bolesław I Chrobry:
Historia władca Polski z dynastii Piastów, książę Syn Mieszka I i Dobrawy, księżniczki czeskiej.Po śmierci ojca w 992 pokonał i wygnał przyrodnich braci, zjednoczył ziemie księstwa polskiego. W bismarck otto von słownik.
Słownik Benedykt XVI:
Historia teolog Wychowany w głęboko katolickiej rodzinie w Bawarii. W czasie II wojny światowej wcielony do Hitlerjugend, służył w obronie przeciwlotniczej 1943–44. Po wojnie skończył studia filozoficzne, w bismarck otto von znaczenie.

Osoby jak bismarck otto von życiorys w Biografia B .

  • Dodano:
  • Autor: