bądkowski lech co to znaczy

Co znaczy Lech Bądkowski słownik. Co to jest dziennikarz, żołnierz kampanii wrześniowej i walk na

Co znaczy Bądkowski lech

Definicja BĄDKOWSKI LECH: prozaik i dziennikarz, żołnierz kampanii wrześniowej i walk na Zachodzie, zrzucony do państwie jako cichociemny; aktywny uczestnik strajków robotniczych w Gdańsku (1980); zdeklarowany regionalista. Zaczynał od publicystyki, debiutem lit. stał się, napisany z wszelkimi regułami lit. socrealizmu, Kuter na strądzie (1951). Do wojny nawiązuje w opowiadaniu o absurdzie śmierci i potrzebie heroizmu Bitwa trwa (1960) i powieści Żołnierz znad Bzury (1969). Interesowała go dziedzina marynistyczna, czego słowem jest powieść Połów nadziei (1959) - utwór usytuowany pomiędzy przypowieścią poet. a dialogiem filoz., XII-wieczna wyprawa Słowian pomorskich jest treścią powieści Oko za oko (1963), wątek kaszubski zawierają opowiadania O których myślimy (1966). B. zaczął także pisanie cyklu pomorskiego z XIII w., z którego ukazały się dwa tomy Młody książę (1980) i Chmury (1984). Z egzotycznych podróży powstały powieści-reportaże Jezioro Gorzkie (1970), Kulminacja (1972), z kolei wątkiem hist. wzbogacone jest Oblężenie (1976). Do wydarzeń polit. 1956 r. nawiązuje powieść Huśtawka (1984). słowem zainteresowań B. kulturą kaszubską są jego opracowania utworów ludowych.

Słownik Budrewicz Olgierd:
Co znaczy Studiował w konspiracyjnej Wyższej Szkole Dziennikarskiej i na tajnym UW, żołnierz AK, uczestnik stworzenia warszawskiego. Długoletni korespondent Przekroju (1955-70) i Perspektyw (od 1970), autor bądkowski lech.
Słownik Berent Wacław:
Co znaczy eseista, tłumacz, zajmujący istotne miejsce w lit. Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Studiował edukacji przyr. w Krakowie, Zurychu i Monachium (doktorat z ichtiologii). W Monachium bądkowski lech.
Słownik Baczyński Stanisław:
Co znaczy Kamila, krytyk lit. i dziennikarz, żołnierz Legionów, uczestnik III stworzenia śląskiego, współorganizator plebiscytu na Śląsku, red. pism Wiek XX i Europa . W pracach krytycznych zajmował się bądkowski lech.
Słownik Białe Kwiaty:
Co znaczy prozy C. Norwida, jakby fragm. dziennika. Dopełnienie Czarnych kwiatów. Na tle wybranych zdarzeń sformułował Norwid teorię białości i ciszy (zwł. w dramacie), zakładającą celowe użycie wyrazów z bądkowski lech.
Słownik Brzozowski Stanisław Leopold, Pseud. Adam Czepiel:
Co znaczy powieściopisarz, jeden z najwybitniejszych krytyków lit. i publicystów Młodej Polski. W 1869 r. zaczął studia na wydziale przyr. UW. W 1897 r. relegowany z uczelni za udział w antyrosyjskiej bądkowski lech.

Co to jest Lech Bądkowski w Słownik definicji B .

  • Dodano:
  • Autor: