centkiewiczowie alina co to znaczy

Co znaczy Alina Centkiewiczowie słownik. Co to jest Małżeństwo. Cz. C. - z wykształcenia inż

Co znaczy Centkiewiczowie alina

Definicja CENTKIEWICZOWIE ALINA: prozaicy. Małżeństwo. Cz. C. - z wykształcenia inż. elektryk, z zawodu meteorolog (do 1939 r. pracownik nauk. Instytutu Meteorologicznego, po wojnie - Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego), autor prac nauk. z radiometeorologii i elektrotechniki. Odbył kilka podróży na Daleką Północ, w 1932 r. kierował I pol. wyprawą polarną na Wyspę Niedźwiedzią. Okupację przeżył w Warszawie; po stworzeniu wywieziony do obozu w Neuengamme. Wiceprezes Zarządu Głównego ZLP. Przed wojną wydał powieści reportażowe, między innymi Wyspa mgieł i wichrów (1934), Biała foka (1938), W krainie zorzy polarnej (1938). A. C. - z wykształcenia prawniczka. Do 1944 pracowała w Warszawie jako bibliotekarka. Więźniarka Ravensbrck. W 1958-59 uczestniczyła wspólnie z mężem w wyprawie nauk. na Antarktykę. Wydała powieść dla młodzieży Nadzwyczajna podróż (1955). Najwięcej (kilkadziesiąt) książek napisali razem. Podejmowali w nich tematykę marynistyczną i polarną (wątek przygodowo-podróżniczy). To są między innymi Arktyka, państwo przyszłości (1954), Kierunek Antarktyda (1961), Okrutny biegun (1969), Nie prowadziła ich Gwiazda Polarna (1975). W licznych utworach dla młodzieży łączyli poznawczą funkcję tekstu z wychowawczą; kreowali bohatera - zmagającego się z naturą zdobywcę (Opowieści spod bieguna, 1960; Fridtjf, co z ciebie wyrośnie. Opowieść o Nansenie, 1962; Człowiek, o którego upomniało się morze. Powieść o Amundsenie, 1966; Tumbo nigdy nie zazna spokoju, 1977). Książki C. cieszyły się sporą popularnością, zostały przetłumaczone na kilkanaście języków ( między innymi niem., ros., norw., czes., węg., rumuński, bułgarski). W 1963 r. zostali wyróżnieni nagrodą marynistyczną im. M. Zaruskiego.

Słownik Czyżewski Tytus:
Co znaczy malarz, krytyk sztuki. Współtwórca awangardowej ekipy lit.-artyst. Formiści Polscy i jej organu, pisma Formiści . Wychowanek krakowskiej ASP, pochodzący ze wsi Przyszowa k. Limanowej, w twórczości centkiewiczowie alina.
Słownik Czuchnowski Marian:
Co znaczy 36 współred. prasy ruchu lud., propagował w momencie międzywojennym tak zwany poezję proletariacką, dążąc do jej połączenia z awangardowymi tendencjami formalnymi, co znalazło słowo w zbiorach centkiewiczowie alina.
Słownik Chrzanowski Ignacy:
Co znaczy prof. UJ (1910), członek AU (1906), lekarz h.c. UJ i Uniw. Poznańskiego. W 1931 r. za podpisanie protestu w kwestii brzeskiej i publiczną krytykę rządu przeniesiony na wcześniejszą emeryturę centkiewiczowie alina.
Słownik Chmielowski Benedykt:
Co znaczy kanonik katedralny kijowski. Autor kompilacyjnych książek rel. i modlitewników, między innymi Bieg roku całego (1728), Ucieczka poprzez świętych do Boga (1730), Kotwica w ostatniej toni (1747 centkiewiczowie alina.
Słownik Chorał:
Co znaczy Ujejskiego napisany w 1846 r. do muzyki J. Nikorowicza, włączony do Skarg Jeremiego (1847). Tytuł (z łaciny choralis) znaczy patetyczny utwór przeznaczony do śpiewania w okresie uroczystości rel. Był centkiewiczowie alina.

Co to jest Alina Centkiewiczowie w Słownik definicji C .

  • Dodano:
  • Autor: