dołęga mostowicz tadeusz co to znaczy

Co znaczy Tadeusz Mostowicz Dołęga słownik. Co to jest powieściopisarz, dziennikarz. Studiował

Co znaczy Dołęga-mostowicz tadeusz

Definicja DOŁĘGA-MOSTOWICZ TADEUSZ: powieściopisarz, dziennikarz. Studiował prawo w Kijowie. Red. "Rzeczypospolitej". Zginął w kampanii wrześniowej k. Kutna w nieznanych okolicznościach. Najciekawszy twórca pol. powieści popularnej okresu międzywojennego. Zręcznie konstruowane wątki sensacyjne i melodramatyczne łączył z satyr. obrazem epoki - dostrzegał jej rzeczywiste problemy. Efekt przyniosła mu debiutancka powieść Kariera Nikodema Dyzmy (1932), a utrwaliły Prokurator Alicja Horn (1933), Lekarz Murek zredukowany (1936), Znachor (1937), Prof. Wilczur (1939) i Pamiętnik pani Hanki (1939). Jego utwory były regularnie filmowane przed i po wojnie, a trwająca do dziś popularność D.- M. jest rzadkim zjawiskiem w sytuacji tego rodzaju literatury.

Słownik Dziewczęta Z Nowolipek:
Co znaczy Gojawiczyńskiej, gdzie autorka sięgając do wspomnień z dzieciństwa i młodości przedstawia własne przyjaciółki z podwórka i szkolnej ławki - Frankę, Jankę i Bronkę Mossakowskie, Cechnę i Amelkę dołęga-mostowicz tadeusz.
Słownik Dwie Głowy Ptaka:
Co znaczy Terleckiego poświęcona wydarzeniom stworzenia 1863. Bohaterem jest Aleksander Waszkowski, ostatni konspiracyjny lider organizacji powstańczej, który w wyniku szczególnie okrutnego śledztwa załamał dołęga-mostowicz tadeusz.
Słownik Dialog:
Co znaczy współcz. dramaturgii, wychodzący w Warszawie od 1956 r. w stałej szacie graficznej i takim samym fundamentalnym układzie. Założyciel i redaktor (do 1968) pisma A. Tarn chciał umożliwić zaistnienie dołęga-mostowicz tadeusz.
Słownik Domańska Antonina:
Co znaczy powieści hist. dla młodzieży, między innymi Paziowie króla Zygmunta (1910), Historia żółtej ciżemki (1913), Krysia Bezimienna (1914). Wydała również zestaw bajek Przy kominku (1911) i nowel Złota dołęga-mostowicz tadeusz.
Słownik Droga Wiodła Przez Narwik:
Co znaczy Pruszyńskiego z elementami reportażu, która łączy wątki bitewne z osobistymi losami żołnierzy, w tym alter ego autora, Andrzeja Czeczela. Kampania norw. z bitwą o Narwik (13-26 V 1940) to także dołęga-mostowicz tadeusz.

Co to jest Tadeusz Mostowicz Dołęga w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: