domejko co to znaczy

Co znaczy Domejko słownik. Co to jest pamiętnikarz, przyjaciel A. Mickiewicza z czasów studenckich

Co znaczy Domejko

Definicja DOMEJKO: pamiętnikarz, przyjaciel A. Mickiewicza z czasów studenckich - utrzymywał z nim korespondencję do końca życia poety. Od 1819 r. filomata. Uwięziony w 1823 r. w trakcie śledztwa przeciw filomatom i filaretom (Żegota w III cz. Dziadów), zwolniony dzięki staraniom rodziny. Uczestnik stworzenia listopadowego - po jego klęsce na emigracji w Paryżu, gdzie ukończył studia górnicze. Wyjechał do Chile - położył podwaliny pod postęp tamtejszego górnictwa. Jeden z reformatorów szkolnictwa w tym państwie - między innymi reorganizował uniwersytet w Santiago; był jego profesorem i wieloletnim rektorem. Autor prac nauk. z geologii i mineralogii. Utrzymywał żywy kontakt z Polską - w 1873 r. został członkiem AU, a w 1887 - dr h.c. UJ. Pozostawił pamiętniki Moje podróże. Pamiętniki wygnańca, obejmujące l. 1830-88. Jest w nich w pierwszej kolejności poznającym i przewidującym konsekwencje swych odkryć uczonym. Atmosferę romant. podróży można odnaleźć we fragm. utrwalających urodę nieznanego krajobrazu i egzotycznych mieszkańców Chile.

Słownik Droga Wiodła Przez Narwik:
Co znaczy Pruszyńskiego z elementami reportażu, która łączy wątki bitewne z osobistymi losami żołnierzy, w tym alter ego autora, Andrzeja Czeczela. Kampania norw. z bitwą o Narwik (13-26 V 1940) to także domejko.
Słownik Długosz Jan:
Co znaczy najwybitniejszy dziejopis pol. średniowiecza; kanonik krakowski, sekretarz Z. Oleśnickiego (1431-55), skazany na banicję (1460) na skutek zatargu z królem Kazimierzem Jagiellończykiem. Ułaskawiony domejko.
Słownik Dusiołek:
Co znaczy Leśmiana z t. Łąka (1920). Pisarz wykorzystał wzorzec opowieści lud. (bohater, narrator, adresat, motyw wędrówki człowieka ze zwierzętami, rozmowa z nimi, przedmioty stylizacji jęz.). W odróżnieniu domejko.
Słownik Dziewczęta Z Nowolipek:
Co znaczy Gojawiczyńskiej, gdzie autorka sięgając do wspomnień z dzieciństwa i młodości przedstawia własne przyjaciółki z podwórka i szkolnej ławki - Frankę, Jankę i Bronkę Mossakowskie, Cechnę i Amelkę domejko.
Słownik Dmochowski Franciszek Ksawery:
Co znaczy dziennikarz, wydawca, autor rozpraw o XVIII-wiecznych pisarzach (między innymi o I. Krasickim). W 1778 r. wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem w szkołach pijarskich w Radomiu. Przeniesiony do domejko.

Co to jest Domejko w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: