Definicja DWA TEATRY: dramat J. Szaniawskiego, podsumowanie rozmyślań autora o teatrze, głos w dyskusji o realizmie. Kompozycja 3-aktowej sztuki została podporządkowana konfrontacji 2 koncepcji teatru. I akt (czas akcji: 1938 r.) przedstawia "Małe Zwierciadło" (prototyp: "Reduta" J. Osterwy) - teatr realist., realizujący wyraźnie określony program: przestrzeganie zasady prawdopodobieństwa (prawdziwości), unikanie podtekstów, ostateczne rozstrzyganie dylematów wedle życiową praktyką. O przestrzeganie programu dba Dyrektor (sam się ustala mianem "fotografa rzeczywistości") - odrzuca, jako sprzeczne z profilem teatru, sztuki Chłopca z deszczu (poetyckie obrazy dziewczyny przechodzącej poprzez scenę z gałęzią kwitnącej jabłoni w ręku i dzieci idących gdzieś w dal z dziwną tęsknotą w oczach) i Autora (ginące w jednej chwili miasto). Akt II tworzą 2 jednoaktówki, ilustrujące program "Małego Zwierciadła" (Matka i Powódź - napisane przed wojną i włączone do D. t.). Akcja III aktu rozgrywa się tuż po końcu II wojny światowej, która dowiodła absurdalności kryterium prawdopodobieństwa (runęło miasto, a dzieci poszły na śmierć). W ruinach warszawskiego budynku Dyrektor przeniesie się do "Teatru Snów", którego Dyrektor (oznaczony cyfrą II) pokaże mu nie mające zakończenia kontynuacje Matki i Powodzi. W tym teatrze rozgrywają się dramaty sumień, trudne problemy nie znajdują uproszczonych, jednoznacznych rozwiązań. Z rozmowy obu dyrektorów wyłania się wizja teatru ujawniającego egzystencjalne niepokoje, posługującego się metaforą. Nie może on istnieć bez "Małego Zwierciadła", a ono bez "Teatru Snów" jest niepełne, fałszuje rzeczywistość. Dopiero wspólnie tworzą wartość, nazwaną poprzez W. Natansona "teatrem integralnego realizmu". Efekt D. t. na premierze w 1946 r. stał się początkiem polemiki w pismach lit., zwł. w "Kuźnicy" i "Odrodzeniu". Sformułowany poprzez "Kuźnicę" zarzut propagowania irracjonalizmu zadecydował o zawieszeniu na kilka lat inscenizacji dramatów Szaniawskiego.
- Słownik Dźwigary:
- Co znaczy społ. wydawany konspiracyjnie w Warszawie poprzez organizację Miecz i Pług. Ukazały się 4 numery pisma i I t. serii Biblioteka Dźwigarów (Pogarda R. Bratnego). Zespół redakcyjny tworzyli: R. Bratny dwa teatry.
- Słownik Dysk Olimpijski:
- Co znaczy Parandowskiego nagrodzona brązowym medalem na olimpiadzie w Berlinie (1936). Osadzone w V w. przed naszą erą zdarzenia 76 olimpiady stają się sposobnością do pochwały piękna staroż. zmagań, harmonii dwa teatry.
- Słownik Dlaczego Klasycy:
- Co znaczy z t. Napis (1969). Pytaniem zawartym w tytule autor odsyła czytelnika do tradycji kulturowej gr. i rzym., a podmiot lir. jest narratorem rejestrującym fakty dalekie i całkiem współcz. Trzy części dwa teatry.
- Słownik Dolina Issy:
- Co znaczy powrót do państwie dzieciństwa, a dzięki wierności szczegółom - do konkretnych miejsc (Issa to dopływ Niemna Niewiaża). Utwór ukazuje dojrzewanie fizyczne i psychiczne Tomasza Dilbina. W jego dwa teatry.
- Słownik Dies Irae:
- Co znaczy zamieszczony w I części cyklu hymnów Ginącemu światu (1901), z łaciny tytuł (= dzień gniewu ) zaczerpnięty został z pieśni kośc. śpiewanej w trakcie pogrzebów i znaczy w tradycji chrześc. dzień Sądu dwa teatry.
Co to jest Teatry Dwa w Słownik definicji D .