dziennik co to znaczy

Co znaczy Dziennik słownik. Co to jest prowadzony poprzez W. Gombrowicza na emigracji, obejmuje l

Co znaczy Dziennik

Definicja DZIENNIK: prowadzony poprzez W. Gombrowicza na emigracji, obejmuje l. 1953-66, wydany po raz pierwszy poprzez paryską "Kulturę". Ma charakter dziennika zarówno intymnego, gdzie opowiada o swojej rodzinie (matce, tacie, wychowaniu, atmosferze domu rodzinnego), jak i literackiego, zawierającego liczne autokomentarze do utworów pisarza, między innymi do Ferdydurke, Ślubu, Transatlantyku, Pornografii, Kosmosu, Operetki. Prócz znaczącej dla rozumienia jego twórczości warstwy lit. zawiera liczne refleksje dotyczące wydarzeń polit. i kult., istotne są także partie wybitnie osobiste (na przykład kulisy przypadkowej emigracji czy ślub z Ritą). Oglądowi pisarza poddane zostały sytuacje i ludzie zaobserwowani w okresie jego pobytu w Argentynie, a następnie w Niemczech i we Francji. W całości uwidacznia się przekorny, regularnie wręcz prowokacyjny relacja do tak zwany kompleksu polskości. Tekst zawiera także sporo dość specyficznych aforyzmów pisarza typu: "poezja to nie szkółka niedzielna, to stwarzanie w słowie faktu dokonanego".

Słownik Domańska Antonina:
Co znaczy powieści hist. dla młodzieży, między innymi Paziowie króla Zygmunta (1910), Historia żółtej ciżemki (1913), Krysia Bezimienna (1914). Wydała również zestaw bajek Przy kominku (1911) i nowel Złota dziennik.
Słownik Dźwigary:
Co znaczy społ. wydawany konspiracyjnie w Warszawie poprzez organizację Miecz i Pług. Ukazały się 4 numery pisma i I t. serii Biblioteka Dźwigarów (Pogarda R. Bratnego). Zespół redakcyjny tworzyli: R. Bratny dziennik.
Słownik Dysk Olimpijski:
Co znaczy Parandowskiego nagrodzona brązowym medalem na olimpiadzie w Berlinie (1936). Osadzone w V w. przed naszą erą zdarzenia 76 olimpiady stają się sposobnością do pochwały piękna staroż. zmagań, harmonii dziennik.
Słownik Dziennik Pisany Nocą:
Co znaczy intelektualny G. Herlinga-Grudzińskiego. Jeden z najciekawszych tekstów w lit. l. 70. Autor nie eksponuje spraw osobistych, nie zamieszcza prywatnych zwierzeń (aczkolwiek nie kryje swoich emocji czy dziennik.
Słownik Drugi Obieg Literatury:
Co znaczy w publicystyce od około 1980 r. na ustalenie społ. obiegu publikacji poza cenzurą w l. 1976-90. Istotnymi fazami były: ukazanie się pierwszego numeru pisma lit. Zapis (1977) i stworzenie oficyny dziennik.

Co to jest Dziennik w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: