jasieński feliks pseud co to znaczy

Co znaczy Jasieński Feliks, pseud. Manggha słownik. Co to jest dziennikarz, poeta, krytyk

Co znaczy Jasieński feliks, pseud. Manggha

Definicja JASIEŃSKI FELIKS, PSEUD. MANGGHA: dziennikarz, poeta, krytyk, kolekcjoner sztuki i mecenas. Publikował w "Chimerze", "Lamusie" i "Miesięczniku Literackim i Artystycznym". Podróżował po Europie, Azji i Egipcie. Główne dzieło to zestaw esejów Manggha - promenades travers les mondes, l'art et ides (1901). Z ogromnym talentem pisarskim, barwnym i żywym językiem opisuje w nim wydarzenia z życia kulturalnego Paryża, które posłużyły jako tło do uwag o lit. i sztuce, ciąg dalszy rozważań już w jęz. polskim - Manggha ("Mies. Lit. i Artyst." 1901). Zestawienie dzieł sztuki ofiarowana Muzeum Narod. w Krakowie to między innymi wspaniały zestaw dywanów i tkanin, grafiki europ. XIX w. i sztuki jap. Propagator sztuki Dalekiego Wschodu, również pol. sztuki lud., zwł. stylu zakopiańskiego, zwolennik modernizmu, wywierał znaczący wpływ na środowisko artyst. Krakowa.

Słownik Janicki Klemens, Ianicius, Janicjusz, Januszkowski:
Co znaczy pisarz humanista przed J. Kochanowskim. Pisał po z łaciny Pochodził z rodz. chłopskiej (ur. w Januszkowie k. Żnina). Sporo zawdzięczał swoim mecenasom: A. Krzyckiemu (przebywał na jego dworze), a po jasieński feliks, pseud. manggha.
Słownik Jankowski Jerzy, Pseud. J. Szum:
Co znaczy dziennikarz, prekursor futuryzmu pol. W młodości działacz społ. i polit.: w 1905 r. agitator PPS w Łodzi. Od 1906 r. pisał felietony w Gazecie Wileńskiej . Był organizatorem wileńskiej ekipy lit jasieński feliks, pseud. manggha.
Słownik Judym Tomasz:
Co znaczy powieści S. Żeromskiego Ludzie bezdomni, młody doktor, syn szewca, wychowany w nędzy i brudzie warszawskiej ulicy Ciepłej. Po śmierci matki znosi poniewierkę ze strony ciotki, lecz otrzymuje także jasieński feliks, pseud. manggha.
Słownik Janko Muzykant:
Co znaczy Sienkiewicza opisująca beznadziejną sytuację wybitnie uzdolnionego dziecka wiejskiego. Kilkunastoletni chłopiec, wrażliwy na muzykę, zupełnie niezorientowany w swym talencie, zakrada się do dworu, by jasieński feliks, pseud. manggha.
Słownik Janicki Jerzy:
Co znaczy publicysta. Działacz Tow. Miłośników Lwowa (od 1988). Autor reportaży, opowiadań, a zwł. dramatów radiowych i scenariuszy filmowych i telewizyjnych, między innymi seriali Polskie drogi (1977 jasieński feliks, pseud. manggha.

Co to jest Jasieński Feliks, pseud. Manggha w Słownik definicji J .

  • Dodano:
  • Autor: