jurgielewiczowa irena co to znaczy

Co znaczy Irena Jurgielewiczowa słownik. Co to jest autorka powieści dla dzieci i młodzieży

Co znaczy Jurgielewiczowa irena

Definicja JURGIELEWICZOWA IRENA: prozaik, autorka powieści dla dzieci i młodzieży, publikowała także prace społ.-pedag., działaczka oświatowa, redaktor wydawnictwa "Czytelnik". Początkową twórczość adresowała do najmłodszych dzieci, na przykład opowieści O czterech warszawskich pstroczkach (1948), Kajtek, warszawski szpak (1958). Opierając się na dogłębnej znajomości psychiki starszej młodzieży i problemów etyczno-obycz. ją nurtujących napisała powieści: Ten obcy (1961), Niespokojne godziny (1964), Wszystko odmiennie (1968), Istotne, nieważne (1971), Inna? (1975, ekr. 1976). Problem wojna a dziecko przedstawiła w opowieści O chłopcu, który szukał domu (1957). J. jest także autorką sztuk teatr. dla widzów w różnym wieku, na przykład Osiem lalek i jeden miś (1951), Obiekt i panna (1960), Rozbita latarka (1962). Własne życie, dociekania i przemyślenia zawarła we wspomnieniach Strategia czekania (1982) i Byłam, byliśmy (1997).

Słownik Jeleński Konstanty Aleksander, Pseud. KAJ:
Co znaczy krytyk lit. i sztuki, tłumacz. W XII 1939 r. przedostał się na zachód Europy. W l. 1940-45 był żołnierzem armii pol. we Francji i Anglii, jednocześnie studiował na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji jurgielewiczowa irena.
Słownik Jama Michalikowa:
Co znaczy J. Michalika przy ul. Floriańskiej 45 w Krakowie, miejsce spotkań artystów młodopolskich, którzy spędzali w niej całe dnie, dyskutowali i tworzyli (regularnie płacili rysunkami i wierszami za jurgielewiczowa irena.
Słownik Jezioro Bodeńskie:
Co znaczy stosunek z pobytu w obozie internowanych cudzoziemców w Konstancy nad Jeziorem Bodeńskim napisana w pierwszej osobie. Narrator-bohater, młody Polak przeżywa bezustanny dramat autokreacji, wyobraźnia jurgielewiczowa irena.
Słownik Janicki Jerzy:
Co znaczy publicysta. Działacz Tow. Miłośników Lwowa (od 1988). Autor reportaży, opowiadań, a zwł. dramatów radiowych i scenariuszy filmowych i telewizyjnych, między innymi seriali Polskie drogi (1977 jurgielewiczowa irena.
Słownik Jasiński Jakub:
Co znaczy najwybitniejszy przedstawiciel pol. literaturze jakobińskiej. Po ukończeniu Szkoły Rycerskiej (1780) pełnił w niej funkcje oficerskie. W trakcie Sejmu Wielkiego organizował Korpus Inżynierów W. Ks jurgielewiczowa irena.

Co to jest Irena Jurgielewiczowa w Słownik definicji J .

  • Dodano:
  • Autor: