kaśka kariatyda co to znaczy

Co znaczy Kariatyda Kaśka słownik. Co to jest Zapolskiej, gdzie naturalistyczna metoda obrazowania

Co znaczy Kaśka kariatyda

Definicja KAŚKA KARIATYDA: powieść G. Zapolskiej, gdzie naturalistyczna metoda obrazowania posłużyła do przedstawienia dram. losów dziewczyny ze wsi w bezwzględnym świecie miejskim. Zdarzenia rozgrywają się we współczesnym autorce Lwowie, a ich bohaterką jest Katarzyna Olejarek, 20-letnia dziewczyna, naiwna, nie potrafiąca czytać ani realnie oceniać rzeczywistości. Używana poprzez pracodawców i nachalnych zalotników, na krótko staje się modelem w rzeźbiarskiej pracowni do posągu kariatydy, ostatecznie zgnębiona, upodlona i chora umiera wśród obojętnych na jej dramat ludzi. Ostre ujęcie ówczesnej rzeczywistości, demaskacja pozorów moralności mieszczańskiej stały się zarówno obiektem krytyki, jak i uznania dla autorki.

Słownik Krynicki Ryszard:
Co znaczy tłumacz. Reprezentant Nowej Fali, członek poznańskich grup lit. Rokada i Próby, działacz klubu Od nowa . Studiował polonistykę na Uniw. Poznańskim. W l. 1965-68 redagował miesięcznik Nurt kaśka kariatyda.
Słownik Kozietulski I Inni:
Co znaczy Brandysa, którego kluczowym wątkiem są losy oficerów kampanii napoleońskiej, w tym bitwy spod Somosierry. Autor śledzi koleje życia dawnych żołnierzy pułku szwoleżerów również w momencie Królestwa kaśka kariatyda.
Słownik Kajzar Helmut:
Co znaczy teoretyk teatru. Współpracował z teatrami we Wrocławiu, Warszawie i za granicą, inscenizując dramaty współcz. (zwł. W. Gombrowicza, T. Różewicza i swoje). W Niemczech i Szwecji prowadził wykłady o kaśka kariatyda.
Słownik Kazania Świętokrzyskie:
Co znaczy polskiej prozy średniow. Odkryte w 1890 r. poprzez A. Brcknera na pergaminowych paskach użytych do oprawy XV-w. z łaciny kodeksu, pochodzącego z biblioteki klasztoru Św. Krzyża na Łysej Górze. Paski kaśka kariatyda.
Słownik Kochanowski Piotr:
Co znaczy Kochanowskiego, syn poety Mikołaja. Studiował w Królewcu i Padwie. Kilkakrotnie odbywał podróż do Włoch. W 1602 r. został sekretarzem królewskim. Od 1611 r. mieszkał w Krakowie. Został pochowany w kaśka kariatyda.

Co to jest Kariatyda Kaśka w Słownik definicji K .

  • Dodano:
  • Autor: