mikołaj wilkowiecka co to znaczy

Co znaczy Wilkowiecka Z Mikołaj słownik. Co to jest autor pism rel., tłumacz. Do 1563 r. w Krakowie

Co znaczy Mikołaj z wilkowiecka

Definicja MIKOŁAJ Z WILKOWIECKA: pisarz, autor pism rel., tłumacz. Do 1563 r. w Krakowie kaznodzieja kościoła na Skałce, od 1564 w klasztorze jasnogórskim, od 1579 przeor tegoż klasztoru. W l. 1580-81 prowincjał zakonu paulinów, uczestnik misji do Watykanu (1568-75). Tłumacz żywotów św. Anny i św. Stanisława autorstwa J. Długosza (1579), autor pol. dramatu misyjnego opartego na wzorach z łaciny i wł. Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (1580-82) - najwybitniejszego dzieła teatru staropolskiego. Oparta na Biblii, utrzymana w tonie podniosłej powagi, zawiera przedmioty realist., zabarwione rubasznym średniow. humorem. To połączenie sprawia, iż dzieło z powodzeniem wraca na sceny: przedstawiane było w "Reducie" w inscenizacji L. Schillera (1923), w opracowaniu K. Dejmka wystawione kilkakrotnie (1961, 1962 i 1976) w państwie, również poza granicami, między innymi w Niemczech, Anglii, Francji i we Włoszech.

Słownik Mieszkańcy:
Co znaczy t. Biblia cygańska (1933), gdzie zobrazowany został ograniczony mieszczuch, tępy kołtun . Posługując się kpiną, ironicznym żartem demaskuje pisarz prymitywizm myślowy ludzi, którzy patrząc - widzą mikołaj z wilkowiecka.
Słownik Morcinek Gustaw:
Co znaczy dziennikarz. Zestaw nowel Serce za tamą (1929) i powieść poet. z dziejów Śląska Wyrąbany chodnik (1931) określiły zainteresowania autora. Powracającym tematem w twórczości M. jest życie Śląska, w tym mikołaj z wilkowiecka.
Słownik Maj Bronisław:
Co znaczy eseista. Reprezentant pokolenia bruLionu . Studiował filologię pol. na UJ; od 1979 r. pracownik nauk. tej uczelni. Członek ekipy poet. Babel (1971- 74). Aktor krakowskiego teatru KTO (1977-80 mikołaj z wilkowiecka.
Słownik Maciąg Włodzimierz:
Co znaczy lit., prozaik, współred. Życia Literackiego , prof. UJ. Z opracowań krytycznych M. istotne są szkice o pol. prozie współcz., między innymi Sztuka pisarska Marii Dąbrowskiej (1955), 16 pytań. Portrety mikołaj z wilkowiecka.
Słownik Miciński Tadeusz:
Co znaczy dramaturg i dziennikarz. W okresie studiów w Berlinie poznał S. Przybyszewskiego i W. Lutosławskiego, który umożliwił mu wyjazd do Hiszpanii, gdzie zainteresował się hiszp. mistyką i dramatem. W mikołaj z wilkowiecka.

Co to jest Wilkowiecka Z Mikołaj w Słownik definicji M .

  • Dodano:
  • Autor: