skalnym podhalu co to znaczy

Co znaczy Podhalu Skalnym Na słownik. Co to jest opowiadania-gawędy K. Przerwy-Tetmajera, których

Co znaczy Na skalnym podhalu

Definicja NA SKALNYM PODHALU: opowiadania-gawędy K. Przerwy-Tetmajera, których inspiracją były autentyczne historie opowiadane poprzez górali, w tym słynnego gawędziarza Sabałę. Zauroczenie autora Podhalem znalazło słowo w rozbudowanym micie o góralszczyźnie, świetnie zarysowane zostały typy ludzkie, wyeksponowane ich godne podziwu cechy charakteru, zdolności, nawet dowcip i poczucie humoru. Gawędy idealnie odtwarzały oryginalne opowieści góralskie, do czego z całą pewnością przyczyniło się wykorzystanie gwary, użytej o tyle umiejętnie, iż nadając cechy autentyzmu poszczególnym opowiadaniom, nie stanowi jednocześnie dla przeciętnego czytelnika bariery w rozumieniu tekstów.

Słownik Nad Głębiami:
Co znaczy Asnyka, wykład mechanizmu filoz., łączącego przedmioty romantyzmu i pozytywizmu. Z romantyzmu pochodzi koncepcja świata (nad sferą materii istnieje sfera ducha decydującego o postępie), przekonanie o na skalnym podhalu.
Słownik Nowe Ateny Albo Akademia Wszelkiej Sciencyi Pełna...:
Co znaczy Chmielowskiego wyd. we Lwowie (t. 1-2, 1745-46), rozszerzona do 4 tomów (1754-56). Zawiera hasła z b. różnych obszarów zainteresowań autora, na przykład teologii, historii, nauk polit., lecz również na skalnym podhalu.
Słownik Niemcewicz Julian Ursyn:
Co znaczy satyryk, pamiętnikarz, działacz polit. i kulturalny. Wychowanek warszawskiej Szkoły Rycerskiej, adiutant A. K. Czartoryskiego, przedstawiciel stronnictwa reform, współautor ustawy majowej na skalnym podhalu.
Słownik Nowacka Ewa:
Co znaczy 91 pracowała w Polskim Radio. Autorka gł. książek dla dzieci i młodzieży, na przykład łączącej obrazy przeszłości i teraźniejszości powieści Małgośka kontra Małgośka. Interesuje ją zwł. psychika na skalnym podhalu.
Słownik Na Anioł Pański:
Co znaczy Tetmajera, gdzie opisy przyrody są środkiem pozwalającym wyrazić uczucia i przeżycia człowieka. Znak. wędrówka zadumy polnej, osmętnicy poprzez pola staje się w końcowej części wędrówką duszy idącej na skalnym podhalu.

Co to jest Podhalu Skalnym Na w Słownik definicji N .

  • Dodano:
  • Autor: