Definicja PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO: utwór M. Białoszewskiego przedstawiający widziane oczyma cywila stworzenie od dnia wybuchu do klęski. Obraz szokująco różny od pokazywanych w lit.: niebohaterski, pełen grozy i strachu. Narrator-bohater-autor relacjonuje swoje przeżycia, przeplatając 1. os. l.p. ("ja") z 1. os. l.mn. ("my") i formami bezosobowymi ("szło się") - jest warszawskim everymanem. Z wyraźną troską o dokładność opowiadania przytacza szczegóły, drobne zdarzenia, określa daty i miejsca. W utworze przenikają się 2 perspektywy tymczasowe: czas wydarzeń i czas wspomnień po latach. Znajdują one w tekście uzasadnienie: P. z p. w. jest opowieścią o głównym przeżyciu autora-narratora, ciągle obecnym w jego psychice i w rozmowach z innymi. To jest zarazem uzasadnienie jęz. narracji: to, o czym poprzez sporo lat się mówi ("gada"), powinno być zapisane językiem rozmów. Stąd w tekście liczne elipsy, krótkie urywane zdania, równoważniki, kolokwializmy i funkcjonalne neologizmy ("zasakramentkowy", "przetentegowanie", "przełuskane"), onomatopeje i tak dalej Taki język pełni w pierwszej kolejności funkcję ekspresywną, oddaje chaos doznań. W utworze fabuła została zastąpiona zbiorem epizodów gromadzonych na zasadzie skojarzeń (zasadą konstruktywną jest prawo pamięci). Układają się one w obraz zagłady miasta, którego ciągle "ubywa", które "sypie się" dosłownie i w przenośni (burzone, odsłania własne sekrety). Na tym tle zostało ukazane życie cywilów, świadomych, iż ocalenie jest tylko sprawą przypadku, zmagających się z brakiem wody, jedzenia i coraz wyraźniejszym brakiem życiowej przestrzeni (na ulicach, w piwnicach, w kanałach). Etapowo przechodzą oni od bytów indywidualnych do stadnych (gromadzą się w ciasnych piwnicach, cierpliwie stoją w kolejce po wodę), stają się ofiarami wydarzeń - nie wybierają swego losu. Apogeum stadności jest wyjście z Warszawy po klęsce stworzenia, przypominające wizję Sądu Ostatecznego. Utwór M. Białoszewskiego, wysoko oceniony poprzez krytykę i czytelników, jest jednym z w najwyższym stopniu przejmujących obrazów stworzenia warszawskiego w lit. pol.
- Co znaczy Popioły:
- Porównanie Żeromskiego, do której materiały zbierał w okresie swej pracy w bibliotece rapperswilskiej. Losy trzech głównych bohaterów łączą w całość niezależne wątki: czasy Legionów Dąbrowskiego dotyczą w pamiętnik z powstania warszawskiego co znaczy.
- Krzyżówka Przedwiośnie:
- Dlaczego Żeromskiego, gdzie zawiłe losy gł. bohatera Cezarego Baryki stanowią tło rozważań o przyszłości nowo powstałego, już wolnego państwa. Wspólnie z Cezarym czytelnik wędruje po zrewolucjonizowanych pamiętnik z powstania warszawskiego krzyżówka.
- Co to jest Pol Wincenty:
- Jak lepiej red. Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (1847-48), kierownik Katedry Geografii na UJ (1849- 52), lekarz h.c. tej uczelni (1850), czł. AU. Uczestnik stworzenia listopadowego na Litwie pamiętnik z powstania warszawskiego co to jest.
- Słownik Pamiątki Soplicy, Właśc. Pamiątki J. Pana Seweryna Soplicy, Cześnika Parnawskiego:
- Kiedy romant. cykl 25 gawęd autorstwa H. Rzewuskiego. Łączy je osoba narratora i wyeksponowanie 1 bohatera, ks. K. Radziwiłła Panie Kochanku, i 1 wydarzenia: konfederacji barskiej. Narrator - typowy pamiętnik z powstania warszawskiego słownik.
- Czym jest Potęga Smaku:
- Od czego zależy z t. Raport z oblężonego miasta (1983), gdzie podmiot lir. wypowiada się w imieniu zbiorowości, czego dowodzą formy gramatyczne nasza , mieliśmy , nas , nasze . Tekst ma formę chłodnego dyskursu pamiętnik z powstania warszawskiego czym jest.
Co to jest Pamiętnik z powstania warszawskiego w Słownik definicji P .