sztaudynger izydor co to znaczy

Co znaczy Izydor Jan Sztaudynger słownik. Co to jest satyryk, tłumacz, autor sztuk dla teatrów

Co znaczy Sztaudynger jan izydor

Definicja SZTAUDYNGER JAN IZYDOR: pisarz, satyryk, tłumacz, autor sztuk dla teatrów kukiełkowych, wykładowca Państwowej Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek w Łodzi (1945-61) i red. "Teatru Lalek". Twórczość lit. Sz. to refleksje nad życiem z pełną jego aprobatą, odczuwanie piękna przyrody i artyst. działań człowieka. Kolejno ogłosił między innymi liryki Ballady poznańskie (1930), Strofy wrocławskie (1947), Puch ostu (1958), Rymy (1970) i wiersze satyr. w zbiorach Rzeź na Parnasie (1931) i Łatki na szachownicy (1961). Sz. został uznany za odnowiciela gatunku wydając liczne zbiory nie pozbawionych humoru i złośliwości, regularnie frywolnych fraszek, między innymi Krakowskie piórka (1956), Ballady i fraszki (1963), Wiórki (1966), Supełki (1971). Utwory sceniczne Sz. wydane zostały w zbiorze Jak zazwyczaj wszystko winą jest Amora (1973), poezje dla dzieci w Zwrotkach dla Dorotki (1968). Wspomnienia, których współautorką jest córka, ukazały się jako Chwalipięta (1973) i Szczęście z datą wczorajszą (1974). Sz. ogłosił nowatorskie prace: studium Marionetki (1938) i monografię Teatr lalek w Polsce (1961), przetłumaczył między innymi Księcia Homburgu H. Kleista i wiersze niektóre Horacego i J. W. Goethego.

Słownik Staff Leopold:
Co znaczy tłumacz. Debiutował tomem literaturze Sny o potędze (1901), będącym próbą przezwyciężenia modernistycznego dekadentyzmu. Twórczość poet. pośrodku lat ulegała modyfikacjom zachowując jednak sztaudynger jan izydor co to jest.
Słownik Szymborska Wisława:
Co znaczy reprezentująca nurt intelektualny, laureatka Nagrody Nobla (1996), lekarz h.c. Uniw. Poznańskiego. Współred. Życia Literackiego (1952-66) i autorka zamieszczanych tam stałych felietonów Lektury sztaudynger jan izydor definicja.
Słownik Solaris:
Co znaczy opis prób kontaktu człowieka z myślącym oceanem , spełniającym jego najskrytsze oczekiwania, co z powodu wywołuje sytuacje nieoczekiwane, nawet tragiczne. Na stacji Solaris, sztucznym obiekcie sztaudynger jan izydor co znaczy.
Słownik Sztuka I Naród; SiN:
Co znaczy miesięcznik lit., wyd. w Warszawie poprzez studentów polonistyki UW, członków Konfederacji Narodu. Skupił wokół siebie grupę lit. (red. pisma: O. B. Kopczyński, W. Bojarski, A. Trzebiński, T. Gajcy i sztaudynger jan izydor słownik.
Słownik Skarga Piotr, Powęski:
Co znaczy hagiograf. Studiował na Akademii Krakowskiej i w Rzymie. W 1564 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1569 wstąpił do zakonu jezuitów. Gorliwy przeciwnik reformacji - zwalczał konfederację warszawską sztaudynger jan izydor znaczenie.

Co to jest Izydor Jan Sztaudynger w Słownik definicji S .

  • Dodano:
  • Autor: