małym domku co to znaczy

Co znaczy Domku Małym W słownik. Co to jest Rittnera obrazuje środowisko małomiasteczkowej

Co znaczy W małym domku

Definicja W MAŁYM DOMKU: dramat T. Rittnera obrazuje środowisko małomiasteczkowej inteligencji galicyjskiej. Młody doktor decyduje się na małżeństwo z uwiedzioną przezeń prostą kobietą, aczkolwiek ma świadomość, iż związek ten uniemożliwi mu świetnie zapowiadającą się karierę naukową. Maria nie mogąc znieść jawnego lekceważenia poprzez męża, szuka potwierdzenia swej wartości w ramionach typowego uwodziciela. Zdradzony mąż zabija żonę, zostaje uniewinniony poprzez sąd, ale wyrok nie oczyszcza go z wyrzutów sumienia, a bojkot ze strony opinii publicznej skłania go do desperackiego samobójstwa. Pytanie o winowajcę rodzinnej tragedii pozostaje otwarte, zaoferowany wspólnie z ożenkiem dom okazał się fikcją, nie było w nim miejsca na prawdziwe uczucia.

Słownik Ważyk Adam:
Co znaczy eseista, tłumacz. Studiował matematykę na UW. Związany z awangardą poet., współred. Almanach Nowej Sztuki (1924-25), współpracował ze Zwrotnicą . W 1939 r. znalazł się we Lwowie, później w głębi w małym domku.
Słownik Witkowska Alina:
Co znaczy IBL PAN, członek PAU, badaczka lit. 1. poł. XIX w. stosująca w swych pracach sposoby przejęte z historii idei, psychologii społ. i socjologii. Autorka wielu opracowań lit. romantycznej, między w małym domku.
Słownik "Wiadomości Literackie":
Co znaczy tygodnik kult.-lit. w 20-leciu międzywojennym. Założyciel i red. M. Grydzewski stworzył nowoczesny magazyn lit. na wzór pism franc., dbając o jego poziom, lecz i o zdobycie szerokiego kręgu odbiorców w małym domku.
Słownik Wolska Maryla:
Co znaczy Matka B. Obertyńskiej. Studiowała malarstwo w Monachium i Paryżu. Jej lwowski salon w willi Zaświecie stał się miejscem spotkań intelektualnej i artyst. elity miasta (nieformalna towarzyska ekipa w małym domku.
Słownik Woronicz Jan Paweł:
Co znaczy prawa U. Wil. Od 1815 r. biskup krakowski, a od 1829 arcybiskup warszawski i prymas Królestwa Polskiego. 24 V 1829 koronował cara Mikołaja I na króla Polski. Jeden z pierwszych członków Tow w małym domku.

Co to jest Domku Małym W w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: