wczorajszemu co to znaczy

Co znaczy Wczorajszemu słownik. Co to jest Gajcego z t. Widma jest odpowiednikiem udramatyzowania

Co znaczy Wczorajszemu

Definicja WCZORAJSZEMU: wiersz T. Gajcego z t. Widma jest odpowiednikiem udramatyzowania literaturze, gdzie monolog podmiotu lir. przeobraża się w pozorowany dialog, rozmowę z sobą samym "wczorajszym". Należał przedtem do tych, którzy wierzyli w dobre dni i noce, a opowieści o wolnościowych walkach traktowali jak "klechdę z omszałych lat", ale nagle "Taką klechdą przełamał się dzień / walczącej / Warszawy". Jeszcze nie od razu wierzono, "ponieważ dni wczorajsze w oczach nie ostygły", jednak ufność musiała ustąpić nieufności i walce. Jawa okazała się koszmarem, jedyną muzyką był "skowyt strzałów na brukach" i "śpiewne słowa trzeba wymieniać, / aby godziły jak oszczep". Szczególnie okrutny charakter ostatniej wojny nie pozwoli pisać o jej bohaterskich walkach, żołnierz i pisarz walczący i poległy na niej wiedział, iż gdy umilkną strzały, "Nazbyt duszno jest wyrazom na wargach / ciosanym z łun i żalu o wadze kamienia". Zwroty do "wczorajszego" ilustrują stan przeżyć wynikających z konkretnej rzeczywistości, lecz nabierają także ponadczasowego charakteru, świadczą o nieprzewidywalności zdarzeń, które mogą zaskoczyć swą dramaturgią.

Słownik W Małym Domku:
Co znaczy obrazuje środowisko małomiasteczkowej inteligencji galicyjskiej. Młody doktor decyduje się na małżeństwo z uwiedzioną przezeń prostą kobietą, aczkolwiek ma świadomość, iż związek ten uniemożliwi mu wczorajszemu.
Słownik Wyzwolenie:
Co znaczy Wyspiańskiego, następny rozrachunek autora ze współcz. Polską zrealizowany w nowatorskiej formie teatru w teatrze . Bohaterem utworu jest Konrad - prometejska postać z III cz. Dziadów A. Mickiewicza wczorajszemu.
Słownik Wallenrodyzm:
Co znaczy człowieka zmuszonego wybierać pomiędzy zdradą ideałów patriotycznych a sprzeniewierzeniem się własnemu sumieniu. Termin powstał przez wzgląd na kreacją bohatera Konrada Wallenroda A. Mickiewicza wczorajszemu.
Słownik Weyssenhoff Józef:
Co znaczy krytyk lit. Studiował prawo w Dorpacie. Od 1891 r. (z przerwami) mieszkał w Warszawie, wydawał i red. Bibliotekę Warszawską . W powieściach (Żywot i myśli Zygmunta Podfilipskiego, 1898; Syn wczorajszemu.
Słownik Winkelriedyzm:
Co znaczy na skupieniu uwagi nieprzyjaciela na sobie celem umożliwienia innym zwycięstwa w walce; termin pochodzi od nazwiska szwajc. bohatera Arnolda Winkelrieda, który w bitwie pod Sempach (1386) skierował w wczorajszemu.

Co to jest Wczorajszemu w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: