weryzm co to znaczy

Co znaczy Weryzm słownik. Co to jest w lit. zapoczątkowany we Włoszech w ostatniej ćwierci XIX w

Co znaczy Weryzm

Definicja WERYZM: kierunek w lit. zapoczątkowany we Włoszech w ostatniej ćwierci XIX w., zbliżony do naturalizmu, postulujący max. wierność wobec rzeczywistości pozaliterackiej. Charakterystyczne było dla niego zainteresowanie problemami społ. (zwł. wsi).

Słownik Wysokie Drzewa:
Co znaczy zbioru pod tym samym tytułem (1932), gdzie kunsztowny opis wieczornego krajobrazu tworzy atmosferę ładu i spokoju wewn., ponieważ w takiej ciszy wieczornej rośnie wyzwolona dusza . Wysokie drzewa są weryzm.
Słownik Witkiewicz Stanisław Ignacy, Pseud. Witkacy:
Co znaczy powieściopisarz, dramaturg, teoretyk kultury, malarz, fotografik, otoczony legendą mistyfikatora, ekscentryka i skandalisty. Syn Stanisława W., którego dom skupiał elitę artyst. i intelektualną weryzm.
Słownik Witkiewicz Stanisław:
Co znaczy prozaik, malarz. Tata Stanisława Ignacego W. l. 1864-68 spędził w Tomsku ( tata - powstaniec styczniowy - został zesłany na Syberię). W l. 1868-71 studiował malarstwo w Petersburgu, a w 1872 - w weryzm.
Słownik Walka Z Szatanem:
Co znaczy Żeromskiego składająca się z 3 części: Nawracanie Judasza, Zamieć, Charitas. Sygnalizowany w tytule szatan znaczy zwyczajnie nędzę ludzką będącą rezultatem określonego ustroju, to jej właśnie wydaje weryzm.
Słownik Wieża:
Co znaczy Herlinga-Grudzińskiego ze Skrzydeł ołtarza (1960), refleksje nad tragicznością ludzkiego życia, w które wpisana jest samotność. W sytuacji Lebrossa (trędowatego) zadecydował o niej los. Bohater weryzm.

Co to jest Weryzm w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: