wesele co to znaczy

Co znaczy Wesele słownik. Co to jest 3 aktach S. Wyspiańskiego wyst. 16 III 1901, wyd. w Krakowie t

Co znaczy Wesele

Definicja WESELE: dramat w 3 aktach S. Wyspiańskiego wyst. 16 III 1901, wyd. w Krakowie t.r. Inspiracją dla autora było wesele poety L. Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną - chłopką z krakowskich Bronowic. Uroczystość odbyła się w domu W. Tetmajera, którego żoną była starsza siostra panny młodej, i zgromadziła sporo znacznych osób, w tym między innymi przyrodniego brata gospodarza K. Przerwę-Tetmajera, red. konserwatywnego dziennika "Czas" R. Starzewskiego, pisarkę A. Domańską. W budowie W. splatają się dwa wątki: realist. z wyraźnymi akcentami polit. i znak.-fantastyczny, którego postacie (Osoby dramatu) są projekcją wewn. konfliktów i rozterek weselników. Akt I to rzeczywisty obraz wesela, a prowadzone w izbie dialogi inteligentów z chłopami są zarazem prezentacją weselników, ich odmiennego metody myślenia (na przykład Klimina - Radczyni, Czepiec - Publicysta). Akt II rozgrywa się nocą i odsłania ukrywane niepokoje i marzenia jednostek i kompleksy i mity narod. Córka karczmarza Rachela chce zaprosić "wszystkie dziwy, kwiaty, krzewy", Pan Młody zachęca, aby jego żona wezwała tych, "których duch się strachem męczy, a do wyzwolenia się rwie", z kolei zjawiający się Isi Chochoł tłumaczy, iż przybędzie wszystko to, "co się komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach". Marysi zjawia się Widmo, Dziennikarzowi Stańczyk, Poecie Rycerz, Panu Młodemu Hetman, Dziadowi Upiór, Gospodarzowi Wernyhora. Spośród zjaw na charakter wydarzeń w akcie III w specjalny sposób wpływają Wernyhora i Chochoł. Gospodarz przekazał, wręczony mu poprzez pierwszego z nich, Złoty Róg i misję wezwania do boju Jaśkowi, a sam usnął. O świcie na bronowickich błoniach gotowi do walki chłopi czekali na próżno, Jasiek zaś zgubił Róg. Zgromadzonym w izbie nad ranem zagrał Chochoł, a weselnicy poruszali się w półsennym tańcu. Rozgrywające się zdarzenia zarysowują kluczowy konflikt dram. W., zderzenie dwóch postaw wobec kwestie Polski: gotowości do działania chłopów i niezdecydowania i złudzeń inteligencji, śmiesznej niekiedy w swej fascynacji malowniczością wsi. Wyspiański krytycznie ocenia także współczesne mu środowisko artystów, którzy nie chcieli sztuce przypisywać roli przewodniczki narodu. O randze dramatu decyduje nie tylko trafna obserwacja pol. rzeczywistości, lecz także umiejętne połączenie różnych środków wyrazu w jednorodne dzieło sztuki. Synkretyzm pozwolił na wzajemne przeplatanie i uzupełnianie słowa, muzyki i przedmiotów plastycznych. Ten walor podkreślił Boy ( T. Żeleński) w Plotce o "Weselu": "Nie znam sztuki teatralnej, gdzie aby rytm, melodia, kolor, wyraz i myśl grały jednocześnie tak intensywnie i zaplatały się tak ściśle". Sztuka stale obecna na deskach pol. teatrów ( między innymi reż. A. Hanuszkiewicza, J. Grzegorzewskiego), przeniesiona została także na ekran (video A. Wajdy).

Słownik Wolska Maryla:
Co znaczy Matka B. Obertyńskiej. Studiowała malarstwo w Monachium i Paryżu. Jej lwowski salon w willi Zaświecie stał się miejscem spotkań intelektualnej i artyst. elity miasta (nieformalna towarzyska ekipa wesele.
Słownik Wittlin Józef:
Co znaczy tłumacz, krytyk. Żołnierz - ochotnik zorganizowanego w Galicji w 1914 r. Legionu Wschodniego. Po jego rozwiązaniu wyjechał do Wiednia, gdzie studiował germanistykę, romanistykę, historię sztuki. W wesele.
Słownik Wierna Rzeka. Klechda Domowa:
Co znaczy Żeromskiego stanowiąca ostatnią część zamierzonego cyklu hist., zaczynającego się od Popiołów. Autor powraca w utworze do historii stworzenia styczniowego, odtwarza epizod związany z bitwą pod wesele.
Słownik Wyzwolenie:
Co znaczy Wyspiańskiego, następny rozrachunek autora ze współcz. Polską zrealizowany w nowatorskiej formie teatru w teatrze . Bohaterem utworu jest Konrad - prometejska postać z III cz. Dziadów A. Mickiewicza wesele.
Słownik Wiesław:
Co znaczy sielanka K. Brodzińskiego, ogłoszona w Pamiętniku Warszawskim , inna niż dotychczasowe. Autor wyidealizował wieś, przedstawił ją jako krainę szczęśliwości i harmonii, nieskażoną cywilizacją wesele.

Co to jest Wesele w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: