więź co to znaczy

Co znaczy Więź słownik. Co to jest miesięcznik społ.-kult. wyd. w Warszawie od 1958 r. poprzez

Co znaczy "więź"

Definicja "WIĘŹ": miesięcznik społ.-kult. wyd. w Warszawie od 1958 r. poprzez grupę działaczy Klubów Inteligencji Katolickiej pod red. T. Mazowieckiego (aktualnie red. C. Gawryś). Pismo zajmuje się społ. i polit. rolą Kościoła w świecie, w okolicy problematyki rel. zamieszczane są wypowiedzi na temat polityki, kultury, gospodarki, omawiane także są aktualne kierunki i stanowiska w filozofii, socjologii i historii. Wśród preferowanych form należy wymienić dyskusje i polemiki, gdzie uczestniczą czytelnicy i zaproszone autorytety. Bogaty dział lit. poświęcony jest raczej twórczości międzywojennej i powojennej, przedstawiane były między innymi sylwetki W. Gombrowicza, T. Gajcego, J. Lechonia, Cz. Miłosza, omówiona twórczość K. Wojtyły. Publikowane były wiersze między innymi K. K. Baczyńskiego, K. Wierzyńskiego, Z. Herberta, E. Stachury, J. Twardowskiego; proza między innymi M. Dąbrowskiej, M. Kuncewiczowej, J. Parandowskiego, T. Parnickiego, M. Nowakowskiego; dzienniki i wspomnienia A. Kowalskiej, M. Wańkowicza. Pismo publikowało również artykuły i dokumenty powiązane z powstaniem NSZZ "Solidarność".

Słownik Wołodyjowski Michał:
Co znaczy hist. cyklu powieści H. Sienkiewicza, tytułowy bohater ostatniej części Pan Wołodyjowski, wybitny żołnierz określany mianem pierwszej szabli Rzeczypospolitej , typowy reprezentant XVII-wiecznej "więź".
Słownik Wesele:
Co znaczy Wyspiańskiego wyst. 16 III 1901, wyd. w Krakowie t.r. Inspiracją dla autora było wesele poety L. Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną - chłopką z krakowskich Bronowic. Uroczystość odbyła się w domu W "więź".
Słownik Wojdowski Bogdan:
Co znaczy i teatr. Przedstawiciel pokolenia 56. Ukończył polonistykę na UW. Współredagował Przegląd Kulturalny (1955-56) i Współczesność (1960-64). Debiutował zbiorem opowiadań obozowo-okupacyjnych Wakacje "więź".
Słownik Wiatr Od Morza:
Co znaczy Żeromskiego o zróżnicowanych cechach gatunkowych, powst. pod wpływem działalności plebiscytowej pisarza na Powiślu w 1920 r. Treść zbioru wypełniają dzieje Pomorza od czasów zamierzchłych po "więź".
Słownik Weyssenhoff Józef:
Co znaczy krytyk lit. Studiował prawo w Dorpacie. Od 1891 r. (z przerwami) mieszkał w Warszawie, wydawał i red. Bibliotekę Warszawską . W powieściach (Żywot i myśli Zygmunta Podfilipskiego, 1898; Syn "więź".

Co to jest Więź w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: