winkelriedyzm co to znaczy

Co znaczy Winkelriedyzm słownik. Co to jest polegająca na skupieniu uwagi nieprzyjaciela na sobie

Co znaczy Winkelriedyzm

Definicja WINKELRIEDYZM: postawa polegająca na skupieniu uwagi nieprzyjaciela na sobie celem umożliwienia innym zwycięstwa w walce; termin pochodzi od nazwiska szwajc. bohatera Arnolda Winkelrieda, który w bitwie pod Sempach (1386) skierował w własną pierś nieprzyjacielskie kopie, co dało zwycięstwo Szwajcarom. W Kordianie J. Słowacki taką postawę przypisuje Polsce, okrzyk tytułowego bohatera na szczycie Mont Blanc "Ludy! Winkelried ożył! Polska Winkelriedem narodów!" oznaczał, że Polska poświęcając siebie umożliwi innym uciśnionym narodom zrywy wolnościowe.

Słownik Weyssenhoff Józef:
Co znaczy krytyk lit. Studiował prawo w Dorpacie. Od 1891 r. (z przerwami) mieszkał w Warszawie, wydawał i red. Bibliotekę Warszawską . W powieściach (Żywot i myśli Zygmunta Podfilipskiego, 1898; Syn winkelriedyzm.
Słownik Wojaczek Rafał:
Co znaczy Postać kontrowersyjna, samouk o błyskotliwym talencie i mistycznej osobowości, wielokrotnie poszukujący śmierci aż do udanej próby jej przedwczesnego znalezienia. Za życia wydał 2 tomy literaturze winkelriedyzm.
Słownik Wyzwolenie:
Co znaczy Wyspiańskiego, następny rozrachunek autora ze współcz. Polską zrealizowany w nowatorskiej formie teatru w teatrze . Bohaterem utworu jest Konrad - prometejska postać z III cz. Dziadów A. Mickiewicza winkelriedyzm.
Słownik W Małym Domku:
Co znaczy obrazuje środowisko małomiasteczkowej inteligencji galicyjskiej. Młody doktor decyduje się na małżeństwo z uwiedzioną przezeń prostą kobietą, aczkolwiek ma świadomość, iż związek ten uniemożliwi mu winkelriedyzm.
Słownik W Pustyni I W Puszczy:
Co znaczy młodzieży H. Sienkiewicza o przygodach dwojga dzieci inżynierów pracujących w zarządzie budowy Kanału Sueskiego. Staś Tarkowski (14-latek) i 8-letnia Nel Rawlison zostali porwani jako zakładnicy winkelriedyzm.

Co to jest Winkelriedyzm w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: