wujek jakub co to znaczy

Co znaczy Jakub Wujek słownik. Co to jest tłumacz. Pochodził z rodz. mieszczańskiej. Studiował na

Co znaczy Wujek jakub

Definicja WUJEK JAKUB: poeta, tłumacz. Pochodził z rodz. mieszczańskiej. Studiował na Akademii Krakowskiej, w Wiedniu (filozofię, matematykę i jęz. gr.) i w Rzymie (teologię i jęz. hebr.). Erudyta znający 5 języków (z łaciny, gr., hebr., niem., węg.). W 1565 r. wstąpił do zakonu jezuitów; święcenia kapłańskie przyjął w 68. Nauczyciel retoryki i katecheta szkoły jezuickiej w Pułtusku, później rektor kolegium w Poznaniu i Wilnie. W l. 1579-84 podwójnie przebywał w Siedmiogrodzie. Po powrocie do Polski zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł; pochowany w podziemiach kościoła Św. Barbary. Autor 3-częściowego zbioru kazań Postilla catholica, tj. Kazania na każdą niedzielę i na każde święto poprzez cały rok (wyd. 1573-75) i ich skrótu - Postylli mniejszej (1579/80), kilkakrotnie wznawianej (ostatni raz w XX w.) i tłumaczonej na jęz. litew., czes., niem. Postyllami konkurował z kazaniami M. Reja. Jego przekład Pisma św. ukazał się w 1593 r. (NT) i pośmiertnie w 1599 (całość). Na Biblii W. wychowały się pokolenia Polaków (zastąpiła ją dopiero Biblia Tysiąclecia).

Słownik Wiesław:
Co znaczy sielanka K. Brodzińskiego, ogłoszona w Pamiętniku Warszawskim , inna niż dotychczasowe. Autor wyidealizował wieś, przedstawił ją jako krainę szczęśliwości i harmonii, nieskażoną cywilizacją wujek jakub.
Słownik Witkiewicz Stanisław:
Co znaczy prozaik, malarz. Tata Stanisława Ignacego W. l. 1864-68 spędził w Tomsku ( tata - powstaniec styczniowy - został zesłany na Syberię). W l. 1868-71 studiował malarstwo w Petersburgu, a w 1872 - w wujek jakub.
Słownik "Współczesność":
Co znaczy artyst., wychodzące w Warszawie początkowo nieregularnie, jako pismo ekipy lit. W., od 1958 r. jako dwutygodnik, organ lit. młodych. W. stała się pismem pokolenia, które weszło w życie lit. około wujek jakub.
Słownik Witkowska Alina:
Co znaczy IBL PAN, członek PAU, badaczka lit. 1. poł. XIX w. stosująca w swych pracach sposoby przejęte z historii idei, psychologii społ. i socjologii. Autorka wielu opracowań lit. romantycznej, między wujek jakub.
Słownik Wojtyszko Maciej:
Co znaczy Współpracował z różnymi teatrami w Polsce, zrealizował szereg spektakli w Teatrze TV i wieloczęściową adaptację telewizyjną Mistrza i Małgorzaty M. Bułhakowa. W 1990-91 dyrektor artystyczny Teatru wujek jakub.

Co to jest Jakub Wujek w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: