kobiet sztuka aktach co to znaczy

Co znaczy Dom kobiet. Sztuka w 3 aktach słownik. Co to jest psychol.-obycz. Z. Nałkowskiej, którego

Co znaczy Dom kobiet. Sztuka w 3 aktach

Definicja DOM KOBIET. SZTUKA W 3 AKTACH: dramat psychol.-obycz. Z. Nałkowskiej, którego bohaterkami są kobiety reprezentujące w rodzinie kilka pokoleń. Zebrane w odosobnionej wiejskiej willi, wspominają własną przeszłość, a w niej byłych mężów zmarłych albo rozwiedzionych. Jedna z nich, Joanna, przeżywa rozterki na skutek jednorazowej zdrady dopiero co zmarłego męża, który w jej świadomości stanowi wzór wszelkich cnót. Następne zdarzenia odkrywają tajemnice jego życia, z czego wynika, iż nigdy nie był jej wierny, a prócz kochanek pozostawił dorastającą córkę z innego związku. Idealizacja osoby okazuje się zabiegiem sztucznym, autorka uświadamia wielość spostrzeżeń i ocen człowieka, niemożność dotarcia do jednostkowych doznań. Dobra kompozycja pozwala stopniować dramaturgię zdarzeń, atmosfera zagęszcza się. Sztuka kończy się rodzajem szyderstwa - dla rodziny dramat powtarza się w następnym pokoleniu.

Słownik Dmochowski Franciszek Ksawery:
Co znaczy dziennikarz, wydawca, autor rozpraw o XVIII-wiecznych pisarzach (między innymi o I. Krasickim). W 1778 r. wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem w szkołach pijarskich w Radomiu. Przeniesiony do dom kobiet. sztuka w 3 aktach.
Słownik Dwudziestolecie Międzywojenne W Lit. Polskiej:
Co znaczy miało znaczny wpływ na postęp kultury, twórcy poczuli się zwolnieni z obowiązku rozważania problemów narod. (na przykład J. Lechonia Herostrates ). W 1918 r. zaistniała publicznie poet. ekipa dom kobiet. sztuka w 3 aktach.
Słownik Dziewczyna:
Co znaczy Leśmiana z t. Napój cienisty (1936). Refleksja nad egzystencją człowieka w świecie, gdzie poza realnością istnieje strefa tajemnicy (2 strony muru). Wiersz złożona jest z 3 obrazów skonstruowanych wg dom kobiet. sztuka w 3 aktach.
Słownik Do Anny:
Co znaczy Naborowskiego, reprezentujący poezję wyszukanego konceptu. Ikon złożona jest z 2 części: I - długa, zbudowana z anafor, mówi o przemijaniu. Otwiera ją ogólne stwierdzenie, które rozwijają i dom kobiet. sztuka w 3 aktach.
Słownik Domańska Antonina:
Co znaczy powieści hist. dla młodzieży, między innymi Paziowie króla Zygmunta (1910), Historia żółtej ciżemki (1913), Krysia Bezimienna (1914). Wydała również zestaw bajek Przy kominku (1911) i nowel Złota dom kobiet. sztuka w 3 aktach.

Co to jest Dom kobiet. Sztuka w 3 aktach w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: