dulska aniela co to znaczy

Co znaczy Aniela Dulska słownik. Co to jest postać dramatu G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej i

Co znaczy Dulska aniela

Definicja DULSKA ANIELA: gł. postać dramatu G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej i opowiadań Pani Dulska przed sądem i Śmierć Felicjana Dulskiego. Właścicielka czynszowej kamienicy, z której dochody są fundamentem utrzymania pięcioosobowej rodziny, rządzi despotycznie mężem i dziećmi, zaniedbana, krzykliwa, władcza. Jest zapobiegliwa, a w istocie skąpa, gdy pracującemu mężowi wydziela drobne na ciastko i cygaro czy kupując bilet tramwajowy, każe córkom udawać młodszy wiek. Jej największą troską jest zachowywanie pozorów, aprobata opinii publicznej, łamanie wszelkich norm etycznych jest dopuszczalne pod warunkiem nieujawniania tego faktu na zewnątrz. Regularnie powtarza: "na to mamy cztery ściany i sufit, by brudy własne prać w domu i by nikt o nich nie wiedział". Milcząco przypatruje się uwodzeniu Hanki poprzez syna, kiedy jednak cyniczna Juliasiewiczowa informuje o ciąży dziewczyny, natychmiast pozbywa się służącej z domu. Oświadczenie Zbyszka, że gotów jest ponieść skutki swoich czynów i ożenić się z Hanką, jest szokiem dla matki tylko na skutek ewentualności skandalu. Tys. koron wręczone na odchodnym ciotce dziewczyny ma zapewnić milczenie i uchronić rodzinę przed kompromitacją, D. z pewną ulgą w głosie stwierdza: "będzie znów można zacząć żyć po bożemu". Zachowanie zakłamanej mieszczki manifestującej uczciwe życie wbrew oczywistym faktom nieprawości stało się źródłem stworzenia terminu określającego takie postawy mianem "dulszczyzny".

Słownik Do Matki Polki:
Co znaczy Mickiewicza pisany w okrutnym jasnowidzeniu ( J. Przyboś), skierowany do każdej pol. matki (motyw Mater Dolorosa). Podmiot lir. przemawia z pozycji profety (czas przyszły dokonany). O losie Polaka dulska aniela.
Słownik Dziewczęta Z Nowolipek:
Co znaczy Gojawiczyńskiej, gdzie autorka sięgając do wspomnień z dzieciństwa i młodości przedstawia własne przyjaciółki z podwórka i szkolnej ławki - Frankę, Jankę i Bronkę Mossakowskie, Cechnę i Amelkę dulska aniela.
Słownik Dygat Stanisław:
Co znaczy felietonista i tłumacz. Po klęsce wrześniowej internowany w obozie dla cudzoziemców nad Jeziorem Bodeńskim na terenie Niemiec. W 1952 zaczął współpracę z Przeglądem Kulturalnym , w 1958 został dulska aniela.
Słownik Domańska Antonina:
Co znaczy powieści hist. dla młodzieży, między innymi Paziowie króla Zygmunta (1910), Historia żółtej ciżemki (1913), Krysia Bezimienna (1914). Wydała również zestaw bajek Przy kominku (1911) i nowel Złota dulska aniela.
Słownik Domejko:
Co znaczy przyjaciel A. Mickiewicza z czasów studenckich - utrzymywał z nim korespondencję do końca życia poety. Od 1819 r. filomata. Uwięziony w 1823 r. w trakcie śledztwa przeciw filomatom i filaretom dulska aniela.

Co to jest Aniela Dulska w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: