walterskotyzm co to znaczy

Co znaczy Walterskotyzm słownik. Co to jest cech europ. powieści hist. XIX w., ukształtowanej pod

Co znaczy Walterskotyzm

Definicja WALTERSKOTYZM: zestaw cech europ. powieści hist. XIX w., ukształtowanej pod wpływem pisarstwa W. Scotta. Charakteryzował się żywą akcją, wyrazistością postaci ukazywanych na tle wydarzeń hist. z uwzględnieniem kolorytu czasu i miejsca (autentyczne szczegóły z codziennego życia, stroje, obyczaje, rzeczywiste miejsca akcji, pejzaże). W utworach Scotta z autentyzmem łączy się fantastyka, z tragizmem - komizm. W. stał się jednym z przejawów romant. historyzmu, wywarł spory wpływ na epikę. W lit. pol. zaistniał w twórczości J. Ursyna Niemcewicza (Jan z Tęczyna), J. I. Kraszewskiego (Zygmuntowskie czasy), H. Rzewuskiego (Listopad) i F. Skarbka (Tarło, Damian, Ruszczyc).

Słownik Wyspiański Stanisław:
Co znaczy pisarz, malarz, uczeń i współpracownik J. Matejki, który powierzył mu współwykonanie polichromii odnawianego kościoła Mariackiego. Reformator teatru propagujący swą ideę teatru-świątyni walterskotyzm.
Słownik Wojtyszko Maciej:
Co znaczy Współpracował z różnymi teatrami w Polsce, zrealizował szereg spektakli w Teatrze TV i wieloczęściową adaptację telewizyjną Mistrza i Małgorzaty M. Bułhakowa. W 1990-91 dyrektor artystyczny Teatru walterskotyzm.
Słownik Wierna Rzeka. Klechda Domowa:
Co znaczy Żeromskiego stanowiąca ostatnią część zamierzonego cyklu hist., zaczynającego się od Popiołów. Autor powraca w utworze do historii stworzenia styczniowego, odtwarza epizod związany z bitwą pod walterskotyzm.
Słownik W Małym Dworku:
Co znaczy Witkiewicza. Tytuł jest parodystyczną aluzją do realistycznego dramatu T. Rittnera W małym domku i mitu dworku jako tradycyjnego symbolu rodzinnego szczęścia i życia w harmonii. Witkacy deformuje walterskotyzm.
Słownik Witkiewicz Stanisław:
Co znaczy prozaik, malarz. Tata Stanisława Ignacego W. l. 1864-68 spędził w Tomsku ( tata - powstaniec styczniowy - został zesłany na Syberię). W l. 1868-71 studiował malarstwo w Petersburgu, a w 1872 - w walterskotyzm.

Co to jest Walterskotyzm w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: