brandenburgia co znaczy

Definicja BRANDENBURGIA histori Polski. Słownik historyczna we wschodnich Niemczech pomiędzy dolną krzyżówka

Definicja BRANDENBURGIA

Co to znaczy BRANDENBURGIA: 1) kraina historyczna we wschodnich Niemczech pomiędzy dolną i środkową Odrą a dolną i środkową Łabą; pierwotnie zamieszkiwana poprzez plemiona Słowian połabskich, teren ekspansji Sasów, którzy tworzyli tu od X w. własne marchie (Marchie Wschodnia i Północna); 2) marchia powstała z przekształcenia Marchii Północnej w 1157 poprzez Albrechta Niedźwiedzia; w l. 1323-1411 była w posiadaniu Wittelsbachów i Luksemburgów, od 1415 posiadłość Hohenzollernów, od 1618 pozostawała w unii personalnej z Prusami; od 1701 prowincja Królestwa Pruskiego ( Prusy Książęce); prowadziła ekspansję na ziemie zaodrzańskie, której początki sięgają końca XII w., kiedy to narzucona została w 1185 przejściowa zwierzchność Pomorzu Zachodniemu; w poł. XIII w. Brandenburgia rozpoczęła podbój nad Notecią i dolną Wartą, ułatwiony nie wykupieniem w 1252 poprzez Bolesława Rogatkę oddanej w zastaw w 1249 ziemi lubuskiej, na opanowanych terytoriach utworzono tak zwany Nową Marchię; 1303 opanowane zostały istotne nadgraniczne grody Santok i Drezdenko; w 1308 zajęte zostało Pomorze Gdańskie, z którego Brandenburczycy zostali usunięci na prośbę Władysława Łokietka poprzez Zakon Krzyżacki; dalsza ekspansja spowodowała wojny polsko-brandenburskie w l. 1315-1327.

Co znaczy BEZPRYM:
Porównanie najstarszy syn Bolesława Chrobrego; przeznaczony do stanu duchownego, w 1031 z bratem Ottonem i dzięki cesarskiej i ruskiej zorganizował bunt przeciw Mieszkowi II; po ucieczce Mieszka II objął władzę brandenburgia co znaczy.
Krzyżówka BUONACCORSI FILIPPO:
Dlaczego Callimachus 1437-1496); włoski humanista; po ucieczce z Rzymu przeniósł idee renesansu włoskiego do Polski; przebywał na dworze Grzegorza z Sanoka w Dunajewie, a później został sekretarzem w brandenburgia krzyżówka.
Co to jest BALICKI ZYGMUNT:
Jak lepiej polityk i dziennikarz endecki; współtwórca ruchu narodowego i twórca doktryny polskiego nacjonalizmu; współzałożyciel w 1887 Związku Młodzieży Polskiej Zet , w 1888 Ligi Polskiej, w 1893 Ligi brandenburgia co to jest.
Słownik BERNARDO BELOTTO:
Kiedy 1721-1780) - malarz wenecki na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego; przydomek zapożyczył od sławniejszego wuja, Antonia Canala, także zwanego Canaletto; działał na dworach w Londynie, Wiedniu brandenburgia słownik.
Czym jest BIELSKI MARCIN:
Od czego zależy 1575) - pisarz, tłumacz, kronikarz; dworzanin Piotra Kmity; znany z Kroniki wszytkiego świata (1551), pierwszej w polskim piśmiennictwie historii powszechnej od powstania świata do czasów mu brandenburgia czym jest.

Czym jest Brandenburgia znaczenie w Słownik definicji B .

  • Dodano:
  • Autor: