gabriel narutowicz co znaczy

Kim był Narutowicz Gabriel biografia. rodz. szlacheckiej, studiował matematykę na uniwersytecie w krzyżówka

Kto to Narutowicz Gabriel

Postać NARUTOWICZ GABRIEL informacje: 1865-1922 prezydent Polski, inż., konstruktor Pochodził z rodz. szlacheckiej, studiował matematykę na uniwersytecie w Petersburgu, ukończył inżynierię budowlaną na politechnice w Zurychu. Po studiach pozostał w Szwajcarii, bo w 1889 władze carskie oskarżyły go o działalność wywrotową. Pracował w biurze inżynierii wodnej, projekty sporządzone pod jego kierunkiem uzyskały złote medale na wystawach międzynarodowych w 1896 i 1900. Budowniczy wielu elektrowni wodnych w zachodniej Europie.W 1908 został profesorem politechniki w Zurychu. W latach I wojny światowej 1914–18 przewodniczący Polskiego Komitetu Samopomocy. Od 1915 związany z Komitetem Obrony Narodowej, który był nieformalnym przedstawicielstwem Naczelnego Komitetu Narodowego i Legionów w Szwajcarii. W latach 1920–21 minister robót publicznych, kierował odbudową i budową domów mieszkalnych i gmachów użyteczności publicznej. W 1922 minister spraw zagranicznych. Dnia 9 grudnia 1922 wybrany na prezydenta poprzez Zgromadzenie Narodowe, głosami posłów lewicy, centrum i mniejszości narodowych, pokonując w ostatnim głosowaniu kandydata endecji. Zniósł kampanię nienawiści, rozpętaną poprzez media i polityków prawicy. Zamordowany 22 grudnia poprzez nacjonalistę w warszawskiej Zachęcie. Trzeba być posłusznym legalnie wyrażonej woli Zgromadzenia Narodowego.Gabriel Narutowicz

Co znaczy Nagy Imre:
Porównanie Węgier, polityk, działacz komunistyczny Urodził się w rodzinie chłopskiej, ukończył wyższą szkołę handlową. W momencie I wojny światowej żołnierz w armii austro-węgierskiej, trafił do niewoli narutowicz gabriel co znaczy.
Krzyżówka Naser Gamal Abdel:
Dlaczego Egiptu, lider rewolucji Urodził się w biednej rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu Akademii Wojskowej w Kairze w 1939 pozostał w wojsku. Uczestniczył w walkach w Palestynie w 1948. W 1952z M.A narutowicz gabriel krzyżówka.
Co to jest Napoleon I Bonaparte:
Jak lepiej Francuzów, władca Włoch, wódz, polityk Urodził się na Korsyce, ukończył szkołę wojskową, od 1785 oficer armii francuskiej. Wyróżnił się w 1793zdobyciem Tulonu. Został generałem w wieku 25lat. Wódz narutowicz gabriel co to jest.

Osoby jak narutowicz gabriel życiorys w Biografia N .

  • Dodano:
  • Autor: