dygat stanław co to znaczy

Co znaczy Stanisław Dygat słownik. Co to jest dramaturg, felietonista i tłumacz. Po klęsce

Co znaczy Dygat stanisław

Definicja DYGAT STANISŁAW: prozaik, dramaturg, felietonista i tłumacz. Po klęsce wrześniowej internowany w obozie dla cudzoziemców nad Jeziorem Bodeńskim na terenie Niemiec. W 1952 zaczął współpracę z "Przeglądem Kulturalnym", w 1958 został laureatem nagrody tegoż czasopisma za powieść Podróż. Ironicznie ukazuje współczesne konwencje psychol. i obycz., sięgając do groteski przeciwstawia praktycznej codzienności marzenia i złudzenia jednostki, w jego utworach sąsiadują ze sobą szyderstwo i nostalgia. Wydał powieści Jezioro Bodeńskie (1946, ekr. 1986 w reż. J. Zaorskiego), Pożegnania (1948, ekr. 1958 w reż. W. Hasa), Disneyland (1965), Dworzec w Monachium (1973) i zbiory opowiadań Pola Elizejskie (1949), Słotne wieczory (1957), Na pięć min. przed zaśnięciem (1960), W cieniu Brooklynu (1973) i felietonów Rozmyślania przy goleniu (1959), Kołonotatnik (1979). Wespół z J. Kottem jest autorem komedii Nowy Świętoszek (1950), a z T. Brezą sztuki Zamach (1946). W swoim dorobku ma także przekłady, między innymi Wieczoru Trzech Króli Szekspira i Króla Edypa Sofoklesa.

Słownik Dożywocie:
Co znaczy wierszem, jedna z najzabawniejszych sztuk A. Fredry, przełomowa w jego twórczości. Miejsce akcji to oberża. Wady bohaterów są opisywane bez sentymentu - zamiast pobłażliwości pojawia się pogarda dygat stanisław.
Słownik Do Króla:
Co znaczy Krasickiego zamieszczona w zbiorze Satyry (1779), wyd. anonimowo poprzez M. Grlla, gdzie autor przyłącza się z pozoru do przeciwników królewskich, by ośmieszyć ich argumenty. Zarzuty formułowane pod dygat stanisław.
Słownik Dziady:
Co znaczy dramatycznych A. Mickiewicza, odwołujący się do białoruskiego obrzędu lud., poświęconego pamięci przodków. Tak zwany Dziady wileńsko-kowieńskie (cz. II, IV i niedokończona I) powstały w l. 1820-22 dygat stanisław.
Słownik Dybowski Janusz Teodor:
Co znaczy edytor, kierownik lit. teatrów, działacz emigracyjny. Właściwym odbiorcą jego twórczości jest młody czytelnik, którego stara się zainteresować historią Polski, lecz i staroż. Grecji. W powieściach dygat stanisław.
Słownik Dzieje Grzechu:
Co znaczy S. Żeromskiego, uznana w chwili publikacji za skandalizującą, napisana pod wpływem sytuacji rozluźnienia moralnych i społ. zasad po rewolucji 1905 r. Zasadniczym wątkiem treściowym są dzieje młodej dygat stanisław.

Co to jest Stanisław Dygat w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: