Definicja DZIEJE GRZECHU: powieść obyczajowa S. Żeromskiego, uznana w chwili publikacji za skandalizującą, napisana pod wpływem sytuacji rozluźnienia moralnych i społ. zasad po rewolucji 1905 r. Zasadniczym wątkiem treściowym są dzieje młodej dziewczyny, Ewy Pobratyńskiej, która ulegając różnym kuszącym okolicznościom ulega stopniowej deprawacji aż do zbrodni, okupionej jednak swoją śmiercią. Jej dramat wynika z układu stosunków społ., lecz także w znacznym stopniu ze zła w niej samej, świat okazuje się już po raz któryś miejscem nie tylko dobra. Melodramatyczna historia Ewy jest ukazana na tle marazmu życia na prowincji, zakłamania mieszkańców Warszawy, ogromnych, obcych kapitałów. W sumie obraz przemocy, prawa silniejszego, świat zła. Idee rewol. zainspirowały Żeromskiego do przedstawienia utopijnej koncepcji społeczności żyjącej w komunie, gdyż znajduje się w niej nie tylko pomoc materialną, lecz i moralną reedukację. Realizatorem tego pomysłu jest arystokrata-filantrop Bodzanta, który próbuje wcielić w życie idee kooperacyjne E. Abramowskiego, jednak dzieło nie ma szans przetrwania. Poczucie bezsensu, przygnębienia i beznadziejności życia jest wpisane w sporo zdarzeń i poczynań, zastosowana metoda naturalistycznego obrazowania ten klimat jeszcze wzmacnia. W okolicy wyważonego komentarza zdarzeń w powieści pojawia się także narracja sztucznie nasycona emocjami, czasami znów bliska potocznemu przekazowi dziennikarskiemu. Powierzchowne zainteresowanie może budzić sposób komponowania zdarzeń, gdzie zaskakujące okoliczności nadają posmak sensacji gł. wątkowi romansowemu. Wśród głosów potępienia tematu i bohaterki znalazły się między innymi wypowiedzi E. Orzeszkowej i W. Reymonta.
- Słownik Do Matki Polki:
- Co znaczy Mickiewicza pisany w okrutnym jasnowidzeniu ( J. Przyboś), skierowany do każdej pol. matki (motyw Mater Dolorosa). Podmiot lir. przemawia z pozycji profety (czas przyszły dokonany). O losie Polaka dzieje grzechu.
- Słownik Dobrowolski Stanisław Ryszard, Pseud. Goliard, Victoria, Władysław Jasiński:
- Co znaczy Studiował polonistykę i prawo na UW. Inicjator ekipy lit. Kwadryga i współred. jej pisma. W 1937 r., próbując reaktywować grupę, założył Nową Kwadrygę . Wojnę przeżył w Warszawie. Był żołnierzem AK dzieje grzechu.
- Słownik Dworzanin Polski:
- Co znaczy wł. traktatu B. Castiglionego Il Cortegiano sporządzona poprzez Ł. Górnickiego (1566) i dedykowana królowi Zygmuntowi Augustowi. Obraz zebrań towarzyskich na dworze w Urbino dostał kształt wieczorów dzieje grzechu.
- Słownik Do Króla:
- Co znaczy Krasickiego zamieszczona w zbiorze Satyry (1779), wyd. anonimowo poprzez M. Grlla, gdzie autor przyłącza się z pozoru do przeciwników królewskich, by ośmieszyć ich argumenty. Zarzuty formułowane pod dzieje grzechu.
- Słownik Decorum:
- Co znaczy pierwotnie w Poetyce Arystotelesa zasada wewnętrznego ładu dzieła lit. oznaczająca zgodność formy i treści, wg której ranga tematu zobowiązywała do użycia stosownego gatunku lit. Regułę d dzieje grzechu.
Co to jest Grzechu Dzieje w Słownik definicji D .