dziewczęta nowolipek co to znaczy

Co znaczy Nowolipek Z Dziewczęta słownik. Co to jest Gojawiczyńskiej, gdzie autorka sięgając do

Co znaczy Dziewczęta z nowolipek

Definicja DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK: powieść P. Gojawiczyńskiej, gdzie autorka sięgając do wspomnień z dzieciństwa i młodości przedstawia własne przyjaciółki z podwórka i szkolnej ławki - Frankę, Jankę i Bronkę Mossakowskie, Cechnę i Amelkę Raczyńskie i Kwirynę, żyjące swą codziennością w przestrzeni ulic Karmelickiej, Żelaznej, Nowolipki i Leszno. Powieść obfituje w bogate szczegóły obycz., tłem przeżyć bohaterek są wydarzenia natury społ.-polit., między innymi zabiegi rusyfikatorów, strajk szkolny, sekretne nauczanie, lecz istotę stanowią marzenia i dążenia dziewcząt pragnących się wyrwać z własnych środowisk. Wybór uczuć okazał się w dalszej perspektywie nietrafny, ich losy w związkach małżeńskich ukształtowanych na wzór mieszczańskiej tradycji, od której chciały uciec, ukazuje dwutomowa Rajska jabłoń. Z kart książki wyłania się dość posępny obraz świata, jedną z bohaterek mąż porzuca, inna swego truje, a dwie następne (Bronka i Franka) także nie umieją ułożyć sobie życia. Autorkę interesuje codzienność z jej radościami i smutkami i aczkolwiek bywa ona zatratą marzeń, to przecież ma własne uroki, tylko trzeba nauczyć się radzić sobie. Portrety bohaterek zarysowane z sporą dozą ciepła, nawet liryzmu emanują prawdą i zrozumieniem dla uporczywych dążeń.

Słownik Dziś:
Co znaczy Tetmajera, gdzie podjął próbę zobrazowania wizerunku pokoleniowego dekadentów młodopolskich. Jednoznacznie ustala, iż pierwsze nasze myśli są zwątpieniem, / nudą, szyderstwem, wstrętem i przeczeniem dziewczęta z nowolipek.
Słownik Dźwigary:
Co znaczy społ. wydawany konspiracyjnie w Warszawie poprzez organizację Miecz i Pług. Ukazały się 4 numery pisma i I t. serii Biblioteka Dźwigarów (Pogarda R. Bratnego). Zespół redakcyjny tworzyli: R. Bratny dziewczęta z nowolipek.
Słownik Dmochowski Franciszek Ksawery:
Co znaczy dziennikarz, wydawca, autor rozpraw o XVIII-wiecznych pisarzach (między innymi o I. Krasickim). W 1778 r. wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem w szkołach pijarskich w Radomiu. Przeniesiony do dziewczęta z nowolipek.
Słownik Druga Awangarda:
Co znaczy literaturze pol. lat 30. XX w. nawiązujące do osiągnięć artyst. awangardy krakowskiej (między innymi poetyki opartej na metaforze). Definicja niedokładne, gdyż odnosi się do b. różnych dziewczęta z nowolipek.
Słownik Dysk Olimpijski:
Co znaczy Parandowskiego nagrodzona brązowym medalem na olimpiadzie w Berlinie (1936). Osadzone w V w. przed naszą erą zdarzenia 76 olimpiady stają się sposobnością do pochwały piękna staroż. zmagań, harmonii dziewczęta z nowolipek.

Co to jest Nowolipek Z Dziewczęta w Słownik definicji D .

  • Dodano:
  • Autor: