srebrne orły co to znaczy

Co znaczy Orły Srebrne słownik. Co to jest Parnickiego wyd. w Jerozolimie w 1944 r., w państwie w

Co znaczy Srebrne orły

Definicja SREBRNE ORŁY: powieść T. Parnickiego wyd. w Jerozolimie w 1944 r., w państwie w 1949. Ukazuje kształtowanie się państwa polskiego na przeł. X i XI w. z perspektywy przemian przeżywanych poprzez całą Europę. Centralne miejsce zajmują wzajemne relacje Ottona III i Bolesława Chrobrego, które pozwalają ujawnić dalekie plany polit. cesarstwa zmierzające do odbudowy dawnej świetności, z wyznaczoną w tym rolą pol. władcy. Tok fabuły jest podporządkowany retrospektywnie ujętym rozmyślaniom głównego bohatera Arona, wychowanego w Rzymie Irlandczyka, który po wędrówce poprzez niemal całą Europę zostaje opatem benedyktynów w Tyńcu. Próbuje on zrozumieć racje Bolesława Chrobrego, który w imię niezależności polit. odmawia przyjęcia z rąk Ottona III godności patrycjusza imperium i jego symbolu, "srebrnych orłów". Poufne misje Arona na dworze papieskim, wędrówka poprzez ziemie franc., niem. i pol. są naturalną sposobnością do ukazania polit. racji wpływających na kształt ówczesnej Europy, w tym konfliktów papiesko-cesarskich, religii chrześc. i pogaństwa, cywilizacji helleńsko-romańskiej i germańskiej. Powieść jest z rozmachem przedstawioną panoramą świata, gdzie umacniające się kraj pol. poszukuje swego miejsca. Konstrukcja czasu powieściowego, pełna dygresji, różnych planów sprzyja pogłębieniu psychologii, z powodu zdarzenia pokazywane są poprzez pryzmat życia psychicznego bohaterów, portretowanych tak zwany techniką strumienia świadomości.

Słownik Samozwaniec Magdalena:
Co znaczy felietonistka. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, siostra M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Związana gł. z krakowskim i warszawskim środowiskiem lit. Współpracowała z Cyrulikiem Warszawskim srebrne orły.
Słownik Stabro Stanisław:
Co znaczy historyk lit. Absolwent, a następnie pracownik nauk. wydziału filologii pol. na UJ. Reprezentant pokolenia Nowej Fali. Współzałożyciel krakowskiej ekipy Teraz, głoszącej konieczność zwrotu srebrne orły.
Słownik Skarga Piotr, Powęski:
Co znaczy hagiograf. Studiował na Akademii Krakowskiej i w Rzymie. W 1564 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1569 wstąpił do zakonu jezuitów. Gorliwy przeciwnik reformacji - zwalczał konfederację warszawską srebrne orły.
Słownik Sklepy Cynamonowe:
Co znaczy połączonych tematycznie opowiadań B. Schulza, powrót do przeszłości, zmitologizowanej poprzez spojrzenie narratora-dziecka. Przedstawiona w utworze rzeczywistość ma charakter umowny, wyrasta z srebrne orły.
Słownik Sur Le Pont D'Avignon:
Co znaczy Baczyńskiego, napisany w szpitalu w IV 1941 r., kreacja innej niż realna rzeczywistości. Plastyczny obraz przesycony światłem, kolorami, delikatnymi dźwiękami ( kantyczki deszczu ), wśród których srebrne orły.

Co to jest Orły Srebrne w Słownik definicji S .

  • Dodano:
  • Autor: