wokulski stanław co to znaczy

Co znaczy Stanisław Wokulski słownik. Co to jest postać powieści B. Prusa Lalka, potomek zubożałej

Co znaczy Wokulski stanisław

Definicja WOKULSKI STANISŁAW: gł. postać powieści B. Prusa Lalka, potomek zubożałej szlachty, bogaty kupiec, właściciel dużego sklepu warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Oddany poprzez ojca do pomocy Hopferowi w prowadzeniu winiarni pracując uczy się, zaczyna naukę w Szkole Przygotowawczej, następnie kosztem ogromnych wyrzeczeń studia w Szkole Głównej. Porzuca je po roku, by wziąć udział w stworzeniu styczniowym, zesłany w okolice Irkucka wykorzystuje ten chwilę na naukę i prace badawcze, dzięki pomocy Suzina dorabia się także małego majątku. Po 7 latach powraca, zaczyna pracę w sklepie Minclowej, po czym żeni się ze starszą od siebie wdową - panią Małgorzatą. Po jej dość szybkiej śmierci zupełnie nieoczekiwanie postanawia wyjechać na front wojny bałkańskiej, motywem tej szalonej decyzji okazuje się ogromna miłość do hrabianki Izabeli Łęckiej i potrzeba zdobycia fortuny, która otworzyłaby mu salony arystokracji. Powraca po paru miesiącach jako człowiek bogaty, anonimowo wspomaga rodzinę Łęckich, staje się bywalcem i etapowo ulubieńcem pana Tomasza. Spostrzega egoizm i próżność Izabeli, jednak nie minimalizuje to jego uczuć. Chcąc być akceptowanym w kręgach arystokratycznych otwiera nowy, bogato urządzony sklep, uczestniczy w przyjęciach towarzyskich, kupuje powóz, wyścigowego konia, uczy się angielskiego. Altruistyczne nastawienie do świata przejawia się w aktach pomocy biedakom (wozak Wysocki czy zagubiona dziewczyna), a społecznikowskie w propozycji złożonej zubożałej arystokracji, aby chciała uczestniczyć w korzystnej firmie do handlu ze Wschodem. Oburzony bezceremonialnymi zalotami Starskiego wobec Izabeli wyjeżdża za namową Ochockiego do Paryża, by w pracowni prof. Geista realizować uśpione zainteresowania nauk., wraca jednak dość błyskawicznie i zaproszony poprzez prezesową Zasławską pojawia się na spotkanie ukochanej w Zasławiu. Krótko szczęśliwy na skutek przyjętych oświadczyn, nieoczekiwanie w okresie wspólnej podróży pociągiem w towarzystwie Starskiego odkrywa powierzchowność uczuć narzeczonej, kokieterię, nawet fałsz. Porzuca dawne kontakty z domem Łęckich, sprzedaje sklep Szlangbaumowi, w testamencie zapisuje pewne środki Ochockiemu, Rzeckiemu i Helusi Stawskiej, a sam znika w tajemniczych okolicznościach. O jego przegranej dobitnie wyraża się dr Szuman: "zginął przywalony resztkami". Romant. i pozytywist., przeciwstawne cechy osobowości W. doprowadzają do niekonsekwencji w jego działaniu i w rezultacie do życiowej klęski.

Słownik Werteryzm:
Co znaczy lit. i schemat zachowań utrwalonych w lit. i obyczajowości końca XVIII i pocz. XIX w., zapoczątkowane Cierpieniami młodego Wertera J. W. Goethego. Wyróżniki w. to: poczucie bezsensu życia, wyrażające wokulski stanisław.
Słownik Wojaczek Rafał:
Co znaczy Postać kontrowersyjna, samouk o błyskotliwym talencie i mistycznej osobowości, wielokrotnie poszukujący śmierci aż do udanej próby jej przedwczesnego znalezienia. Za życia wydał 2 tomy literaturze wokulski stanisław.
Słownik Wizyjność:
Co znaczy lit. nie mającego charakteru mimetycznego, będącego tworem wyobraźni, ujawniającego się we śnie, widzeniu, objawieniu, na przykład w III cz. Dziadów A. Mickiewicza Widzenie ks. Piotra czy Sen Ewy wokulski stanisław.
Słownik Władza, Władca:
Co znaczy opisy dotyczą postaci zarówno szlachetnych, jak i nikczemnych, rządów doskonałych i tyranii, prób wpływania człowieka na człowieka i otaczający świat. Biblia (ST) - roztropny władca Izraela Salomon wokulski stanisław.
Słownik Wiatr Od Morza:
Co znaczy Żeromskiego o zróżnicowanych cechach gatunkowych, powst. pod wpływem działalności plebiscytowej pisarza na Powiślu w 1920 r. Treść zbioru wypełniają dzieje Pomorza od czasów zamierzchłych po wokulski stanisław.

Co to jest Stanisław Wokulski w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: